| Stefancalin1997 a întrebat:

O persoana are 58 de ani (femeie), 25 de ani in campul muncii, are 6 copii, am auzit ca s-a dat o lege noua cum ca are scadea ani daca are mai mult de 3 copii, poate iesi la pensie mai inainte?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parlamentul a adoptat o noua lege a pensiilor dar este prevazuta a intra in vigoare abia din 2021, deocamdata nu a fost promulgata de Presedinte si, din cate imi amintesc, a fost trimisa la CCR pe motiv ca unele prevederi ar fi neconstitutionale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, conform cu noua lege, dacă ai 3 copii și peste, poate ieși la pensie mai repede. Și pentru fiecare copil în plus peste cei trei va beneficia de reducere a anilor până la pensie. Dna are stagiul minim de cotizare, așa că poate ieși. Trebuie să meargă la Casa Pensiilor, la Forțele de muncă în orasul unde are domciliu, să facă cerere, să depună actele,