| anonim_4396 a întrebat:

O femeie care naste inainte de a lucra un an in campul muncii isi poate pastra postul?

Răspuns Câştigător
| bluerose a răspuns:

Ca sa beneficiezi de concediu pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani, trebuie ca in ziua nasterii copilului sa ai 12 luni lucrate. In acest caz 42 de zile dupa nastere beneficiezi de concediu pentru sarcina si lauzie si cu a 43 zi se poate suspenda contractul pana cand copilul implineste 2 ani.
Daca nu ai 12 luni lucrate, dupa nastere beneficiezi de 105 zile de sarcina si lauzie, dupa care ai de ales: te intorci la serviciu si poti beneficia de program redus sau iti incetezi contractul. In acest caz, angajatorul nu are ce post sa-ti pastreze.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Legal contractul tau de munca se suspenda pe perioada in care esti in ingrijire copil, fara a putea fi reziliat de angajator. Deci din punct de vedere legal tu ai postul asigurat in aceasta perioada.
In realitate nimeni nu poate constrange un angajator sa iti pastreze postul. Daca el vrea sa renunte la tine, nu renunta cat esti in ingrijire copil, ci in ziua in care te-ai intors la lucru. Si daca nu pleci de buna voie, motive se pot fabrica.

| paul0013 a răspuns:

Nu

| rozalia25 a răspuns:

Depinde cum te intelegi cu angajatorul. El poate sa iti ofere posibilitatea de a-l pastra, de a lucra de acasa sau de a-l scoate la concurs. Totul depinde de cum negociezi cu el in cazul tau.

| adrianhasde a răspuns:

Din pacate nu poate lucra teoretic, practic mai rar, dar m-ai bine primeste ajutor de la stat in fiecare luna.