|

O persoană poate fi acuzată de vătămare corporală din culpă doar dacă partea vătămată depune plângere prealabilă?

3 răspunsuri:
| a răspuns:

Da, este necesara plangerea prealabila in cazul infractiunii de vatamare corporala din culpa (art.196 Cod penal). Daca nu exista plangere prealabila urmarirea penala nu poate incepe in personam.

| a răspuns:

Cineva trebuie să pornească acțiunea judecătorească.

| a răspuns:

Le spui ca a cazut cu fata in pumnul tau.
Daca si persoana vatamata zice la fel. totul este bine rolling on the floor.
Du-te si depune tu plangere inaintea lui si spune-le ca stateai linistit incordat cu pumnul strans, si vine unu si intra cu fata in pumnul tau.