| stefan_eugen a întrebat:

In cat timp poti depune o plangere pentru vatamare corporala? Exista un termen limita?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul de depunere a plangerii penale depinde de infractiunea la care este incadrata fapta de vatamare corporala.
Fapta poate fi incadrata, conform Codului penal, la mai multe articole, in functie de gravitatea acesteia si conditiile prevazute, astfel:
-la art.193. lovirea sau alte violenţe si art.196. vătămarea corporală din culpă este necesara depunerea unei plangeri prealabile si termenul maxim de depunere este de 3 luni de la data cand victima cunostea sau trebuia sa cunoasca faptuitorul. Daca plangerea nu este depusa in termenul maxim prevazut atunci faptuitorul nu va raspunde penal.
-la art.196. vătămarea corporală, plangerea trebuie depusa in termenul de prescriptie a raspunderii penale si, la aceasta infractiune, termenul minim de prescriptie este de 8 ani.