| Alaanonim2k20 a întrebat:

O reclamatie/plangere penala se poate retrage oricand in orice moment? Dar un denunt?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate retrage plangerea penala prealabila, la infractiunile in care este aceasta prevazuta.
De asemenea se poate declara ca plangerea sau denuntul este nereal, dar numai pana la punerea in miscare a actiunii penale.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, corect, nu toate plangerile penale pot fi retrase, ci doar pentru anumite infractiuni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se pot retrage fără motiv serios.

| JicaContra a răspuns:

O plangere penala se poate retrage, statul nu sta sa urmareasca pe unii care s-au inteles dupa comiterea faptei (furt necalificat, incalcarea proprietatii, agresiune, etc.), insa daca fapta e destul de grava atunci politia e obligata sa se auto-sesizeze (mutilare permanenta, handicap, etc... efectiv se considera ca cel care a facut-o, o sa o faca din nou, altcuiva, daca e lasat sa scape)

in schimb un denunt, nu ai cum sa il retragi, pentru ca e ca si cum i-ai spune sotului ca sotia il inseala, nu ai cum sa ii scoti din minte dupa aia ca nu il inseala, o sa se duca sa vada cu ochii lui

nu stiu legile in vigoare... asa de bine, dar asa le percep eu... logica!

| Alaanonim2k20 explică (pentru JicaContra):

Daca am reclamat ca am fost talharit pot retrage?

| JicaContra a răspuns (pentru Alaanonim2k20):

Raspunde-i lui Ioandelasal cu intrebarea asta, e nu stiu exact legile
presupun ca poti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul infractiunilor pentru care legea prevede necesitatea unei plangeri prealabile, aceasta poate fi retrasa pana la data la care instanta de judecata pronunta o hotarare definitiva

Daca e nereal denuntul / plangerea, retragerea pe acest motiv dupa punerea in miscare a actiunii penale atrage teoretic raspunderea pentru infractiunea de inducere in eroare a organelor judiciare

| Alaanonim2k20 explică (pentru anonim_4396):

Daca am reclamat pe cineva ca am fost talharit pot retrage?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alaanonim2k20):

Poti retrage in masura in care denuntul a fost fals, daca talharia chiar s-a petrecut nu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alaanonim2k20):

Dar retragi degeaba, nu e nevoie de plangere prealabila pentru talharie

| Dana2103 a răspuns:

Se poate, dar nu la orice ora. Vorbesti cu politistul care se ocupa de caz. Retragi daca se considera ca v ati impacat