| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

O ruda de a mea s-a trezit cu un plic de la banca cum ca persoana la care el s-a pus girant nu mai plateste de ceva timp, prin urmare ii cer lui sa plateasca acum. Chestia ii ca el nu s-a pus girant la nimeni si nici nu cunoaste vreo persoana cu numele individului mentionat in plic. De mentionat si ca plicul ii de la aceeasi banca la care el are deja o rata cu care e la zi si facuta tot prin intermediul aceluiasi reprezentant al bancii respective. Ceea ce-i cert ii ca inculpatul care a falsificat semnatura rudei mele, i-a folosit cuponul de pensie, datele si l-a pus ca girant fara a-i da de stiinta lui tanti care lucreaza pentru banca de la ea de acasa si prin intermediul careia lumea poate face imprumuturi (nu stiu sigur care-i numele bancii pentru care ea lucreaza). Cum credeti ca se poate rezolva o situatie de genul? Acea ruda nu a semnat nimic si nu stia de nimic. Credeti ca politia poate sa rezolve ceva? Ii strigator la cer ceea ce se intampla... M-as bucura sa va aud parerea legata de ce se poate face in acest caz.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faca repede 3 lucruri:
-Instiintare in scris catre banca, prin care le face cunoscut ca nu a fost garant pentru respectivul si ca alta persoana i-a falsificat semnatura.
-Plangere penala pentru fals pe numele celui care i-a falsificat semnatura pe actul de garantie.
-Plangere penala pentru uz de fals pe numele celui care a folosit actul de garantie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să anunțe banca în primul rând, căci cineva a fost în locul lui și a falsificat acte ale băncii, și semnătura lui, lucru grav și pentru bancă. Și în acelaș timp să anunțe poliția.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie intrebat in primul rand la politie, dar situatia asta cred ca se poate judeca doar in instanta.