| Eclectica a întrebat:

Daca il dau in judecata pe angajatorul meu ca mi-a falsificat semnatura pe contractul meu individual de munca, ce sanctiune/pedeapsa poate primi? Si daca e si in forma continuata (a mai semnat si anterior actele altcuiva)? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Presupunand ca angajatorul tau nu are o trupa de avocati si testele demonnstreaza ca nu e semnatura ta, închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă. Daca are bani cere sa plateasca amenda si scapa bine-mersi.

| Eclectica explică (pentru Wr3nch):

Fratele lui e avocat si pe asta mizeaza. Dar clar nici eu nici colega mea nu am semnat nici o hartie, nici fișa postului, nici ROI, ne-a tot dus cu vorba mai bine de un an. Chiar nu va pati nimic?! Cum demonstrez ca eu nu am semnat? Multumesc!

| sadrian46 a răspuns (pentru Eclectica):

Este greu de demonstrat, expertiză grafologică, tribunal. Cei de la ITM nu au competența să judece un asemenea litigiu de muncă, iar prin avocat, tribunal, te costă enorm și apoi va demonstra că tu ai fost de vină și să te oblige să îi plăteștu tu lui cheltuieli de judecată.

| Eclectica explică (pentru sadrian46):

Adica el daca are bani, face falsuri in acte, nu ne plateste salariile, e un escroc si tot el va castiga, nu? Normal ca nu am bani de avocat si nici n-as da. Dar, oricum il dau in judecata pe baza celor constatate de ITM si chiar pentru hartuire profesionala. Pot sa ma reprezint singura? Multumesc.

| sadrian46 a răspuns (pentru Eclectica):

Da, el are șanse să câștige. Poți să te prezinți și singură, dar dacă nu cunoști bine legislația și nu te exprimi corect sub acest aspect, judecătorul să dea lui câștig de cauză fiindcă nu te-ai apărat bine.

| Eclectica explică (pentru sadrian46):

Adica eu sustin ca a semnat in numele meu, colega ca a semnat in numele ei, chiar asociatul lui, ca a semnat in numele lui, el nu poate dovedi ca ne-a dat un exemplar daca tot am semnat, dar judecatorul poate constata ca el are dreptate? Eu cred ca dincolo de exprimare si interpretarea unor aspecte raman dovezile fizice, materiale, de necontestat. Ce sa invoce? Ca am semnat si am uitat toti...

| sadrian46 a răspuns (pentru Eclectica):

Repet, falsul în inscrisuri oficiale trebuie dovedit cu expertiză, Iar cauza dtale și a colegei sunt cauze distincte, nu le poți amesteca. Nu este așa de simplu un asemenea proces.
Astfel, dta îl dai în judecată pentru ce?
Că a semnat el în locul tău?
Și ce ceri tribunalului?
Ce ți-a făcut el ție?
Ce despăgubire ceri pentru ce ți-a făcut? Că te-a hărțuit la serviciu? Ce dovezi aduci la asta?
În baza cărei legi ai pretenția respectivă?
Judecătorul judecă pe legi, și pe dovezi fondate, nu pe declarații, pe povești.
Dacă acestea nu sunt formulate cum trebuie, nici măcar nu ajunge la judecător plângerea ta, procurorul dă NUP, și îți vine acasă o hârtie pe tema asta.

| Eclectica explică (pentru sadrian46):

Multumesc pentru detaliere si rabdare. Coroborate toate datele pe care aici nu pot sa le expun, pe baza legii, omul acesta este un infractor. Voi reveni sa va spun ce a hotarat instanta. Pana acum, ITM mi-a dat dreptate in tot ce am sesizat si a primit sanctiuni contraventionale repetate, conform legislatiei muncii. Sanatate maxima va doresc!

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fugi la ITM sa discuti problema asta, aia o sa verifice contractele la toti muncitorii

| Eclectica explică (pentru mgtow):

Cred ca asta s-a si intamplat, a fost sanctionat, dar el a prezentat si actele astea semnate fals de el. Iar ITM nu poate decat sa verifice, nu sa constate daca sunt false sau nu, se pare ca numai in instanta pot rezolva.

| mgtow a răspuns (pentru Eclectica):

Cauta avocat bun si mergi la risc dar daca pierzi ai de platit bani pentru procesul pierdut

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde dacă prin asta ți-a produs un prejudiciu sau nu.
Un contract nesemnat de tine nu este valabil din punct de vedere legal. așa că te poți trezi fără loc de muncă.

| Eclectica explică (pentru sadrian46):

Multumesc! Da, mi-a adus prejudicii, ca dupa aceea m-a chemat sa fiu cercetata disciplinar pentru ca nu am indeplinit ce a pretins, dar ITM a fost in control si a stabilit ca nu mi-a inmanat un exemplar din contract, nici fisa postului si nici ROI. Dar ITM doar poate constata ca a prezentat un contract semnat. Dar nici si nici colegul meu nu am semnat niciodata un contract. Restul, catre stat a platit contributiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija ca judecatorii, procurorii, politistii stiu si ce ai mancat ieri, unde si cu cine. Nici o basina nu poti da fara sa stie ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am dat in judecata angajatorul pentru ca a falsificat niste documente dar degeaba, am platit avocat degeaba ca nu mi-au respectat drepturile. Si gunoaiele probabil incaseaza si la ora asta salarii uriase desi ei sunt ultimii infractori.