| alexb0y1998 a întrebat:

Oare vor mai apartine Bucovina, Cadrilaterul si Basarabia Romaniei? Mie nu mi se pare corect ca toti si-au batut joc de istoria Romaniei anexand tot ceea ce le era pe plac, de parca ar fi fost pamantul lor.(Ma refer la statele care ne-a influentat istoria)

5 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Ar Trebui sa te bucuri si multumesti cu tara pe care inca o ai o avem! La Ce Conducatori am avut pana acum ma refer din 89"si pana acum dar si mai inainte este bine si asa..Sa Vedem ce se va intampla pe mai departe la ce conducatori avem in prezent de "papa lapte" si fara nici un sprijin pe langa noi ar trebui sa fiim foarte precauti!

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu toti si-au batut joc de Romania si noi am avut greselile noastre care ne-au adus in pragul asta. De vina pentru ideea asta, este istoria predata in scoala care nu prezinta toate faptele si pe cele pe care le prezinta le prezinta dintr-o anumita perspectiva.

| drhotzu a răspuns:

Oooo
pentru asta trebuie sa intelegi polita globala, unde totul este foarte complicat! sa nu uitam ca totusi in al2-lea razboi mondial am fost un fel de curve, si ne-am dat cu cine credeam ca va castiga razboiul, intrand prima data cu hitler, si dupa cu aliatii... si asta este doar un exemplu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rămâne de văzut. Nu putem şti cu exactitate ceea ce se va întâmpla peste câţiva ani.

| Alin0001 a răspuns:

Exista niste tentative de anexare a Basarabiei, dar Replubica Moldova nu doreste acest lucru, cel putin nu autoritatile. Probabil ca da, probabil ca nu, asta vom vedea odata cu trecerea anilor.