| fulgerul a întrebat:

Opunerea la expertiza a reclamantului, cum este interpretata de instanta si care sunt consecintele?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In general opunerea la o proba, inclusiv la expertiza, nu este interpretata negativ fata de cel care se opune, indiferent care ar fi motivele opunerii. Totusi aceasta opunere constituie pentru judecator un mic semn ca reclamantul se opune fiindaca nu prea are dreptate sau ca proba aceasta ar fi in folosul paratului.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Opunerea la expertiză NU ar trebui "interpretată" în nici un fel happy
Evident, această opunere ar TREBUI să fie justificată, nu doar să ne opunem de dragul opunerii...

NU aţi precizat particularităţile speţei...

Din întrebările dvs. anterioare, observ/presupun că este vorba de un proces de partaj succesoral şi înţeleg că aveţi calitatea de pârât happy

La întrebarea din 7 August 2013 spuneaţi că Instanţa a pus în discuţie necesitatea unei expertize.
Aceasta este OBLIGATORIE pentru stabilirea existenţei imobilelor/bunurilor ( eventual şi pentru evaluarea acestora ) şi pentru ca expertul să facă propuneri/variante de partaj!

De obicei, în aceste speţe, expertiza TREBUIE solicitată de reclamant ( deoarece, lui îi "serveşte" ).
Evident, costurile expertizei trebuie achitate tot de reclamant...

Probabil că, din acest motiv, reclamantul se OPUNE la această expertiză laughing

Chiar dacă reclamantul se opune, Instanţa poate dispune din OFICIU executarea Expertizei respective şi plata o poate pune în seama reclamantului.
Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la întrebarea cealaltă...

Toate cele bune.

| doctorandus a răspuns:

Depinde ce argumente foloseste pentru a se opune. Ca opunerea se face cu un motiv, nu de dragul de a o face.

| fulgerul explică (pentru doctorandus):

Pai si LEGEA ce zice?

| FuriaGogoasei a răspuns:

A reclamantului? Nu ar trebui sa fie probleme, doar ca se pun niste semne de intrebare in legatura cu neprezentarea lui.

| fulgerul explică (pentru FuriaGogoasei):

Care? Cu argumente!