| Stama_Robert_1995 a întrebat:

am si eu o dilema, am un dosar penal pentru conducere fara permis si astept sa fiu chemat in instanta, eu as vrea sa plec in Germania care ar fi consecintele daca nu as putea sa ma prezint la proces?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Marirea pedepsei. Se enerveaza judecatorul, iti da pedeapsa la maxim, iti da si un spor pentru neprezentare si te da in urmarire prin Interpol. Mai citeste si pe aici: http://www.avocatnet.ro/......roces.html
Oricum judecarea se poate face in lipsa.

| Stama_Robert_1995 explică (pentru Salontanul):

Si cum pot sa aflu si eu cat mai e pana la proces sau ceva de genul ca deja au trecut aproape 2 luni

| Salontanul a răspuns (pentru Stama_Robert_1995):

Daca procesul este in cercetare poti afla doar de la procuratura. Te poti duce la ei sa intrebi, cu actele la tine si faci o cerere acolo. Poti sa si pleci si sa lasi la cineva un telefon sa te anunte cand ai procesul. Prezenta in proces si colaborarea cu instanta iti poate aduce o pedeapsa cu suspendare daca nu ai antecedente penale.

| Stama_Robert_1995 explică (pentru Salontanul):

Da ma nenea dar la mine problema este ca nu vreau sa ma intorc minim 6 luni in tara ca daca plec sa fac o treaba, puii mei trebuia sa plec luni si nu stiu ce pot sa aflu de la procuratura ca dosarul meu e facut acum doua luni dupa cum ti-am spus si pedeapsa oricum e cu suspendare ca nu am antecedente de nici un fel, o amenda am pe toata viata si aia platita de mult

| Salontanul a răspuns (pentru Stama_Robert_1995):

O sa rog un jurist de pe TPU sa te ajute mai bine. Poate il gasesti si tu: Ioandelasal.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca deja ai fost chemat de procuror si ti-a prezentat trimiterea in judecata.
Pentru a nu fi vreo consecinta poti sa-ti angajezi un avocat.
Procesul in instanta va fi abia peste 2-3 luni de la trimiterea dosarului la judecatorie.

| alessia5158 a răspuns:

Vei fi judecat in lipsa si condamnat la o pedeapsa privata de libertate (http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-335)
Dupa ce sentinta va ramane definitiva (prin neexercitarea cailor de atac, spre exemplu) si in baza hotarariide condamnare se emite un mandat de executare a pedepsei inchisorii si ulterior un mandat european de arestare.In baza acelui mandat european de arestare vei fi arestat preventiv in tara in care vei fi gasit si apoi extradat in Romania(pentru executarea pedepsei, evident!).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

I-am trimis cererea. Poti sa mai pui o data intrebarea, vorbesti cu dansul (e pe locul 3 in clasamentul general) si il mai rogi frumos sa te ajute. Ii trimiti link-ul pe privat.

| avocatspecializat a răspuns:

Va recomandam ca dupa ce va rezolvati situatia juridica, sa plecati din tara. Daca nu aveti inca, consultati o persoana specializata.