| LanguageMaster a întrebat:

Ordonanțele guvernului pot să fie modificate de către Parlament?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca pot fi modificate. Toate ordonantele Guvernului, simple sau de urgenta, sunt trimise obligatoriu in Parlament, pentru a fi discutate. Parlamentul poate adopta ordonanta in forma trimisa de Guver, o poate modifica sau o poate respinge, toate acestea prin lege.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ordonantele guvernului pot fi modificate si legiferate de catre parlament (dar nu este obligatoriu).

| CodrutElian1990 a răspuns:

Toate ordonantele sunt dezbatute si aprobate de parlament. Pot fi adoptate asa cum sunt, pot fi modificate si respinse. Prevederile ordonantelor care au fost deja aplicate, asa raman. Astfel ca unele persoane o sa fie mai avantajate pana la adoptarea unei noi legi.