| Anomim2025 a întrebat:

De ce Traian Băsescu a fost suspendat în 2012 de către Parlament? Ce le-a făcut atunci?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca.cat
presedintele are imunitate si nu a fost cercetat in timpul mandatului.

a fost suspendat ca avea gura prea mare si USL uniunea de la guvernare de atunci a zis de ce nu...

8 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Pentru că așa a vrut Voiculescu atunci.

| JackR a răspuns:

Cele 7 motive pentru care USL a declansat procedura de suspendare a lui Traian Basescu au fost:
1. Preşedintele a uzurpat rolul primului ministru şi s-a substituit în atribuţiile constituţionale ale Guvernului.
2. Preşedintele a încălcat în mod repetat drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor prevăzute în Constituţie.
3. Preşedintele a încălcat în mod repetat principiul separaţiei puterilor în stat şi independenţa justiţiei.
4. Preşedintele a iniţiat un proiect neconstituţional de revizuire a Constituţiei şi a încălcat procedura de revizuire a Constituţiei prevăzută de legea fundamentală.
5. Preşedintele a instigat la nerespectarea deciziilor Curţii Constituţionale şi a făcut presiuni directe asupra judecătorilor Curţii, făcându-le „vizite" înaintea unor decizii importante.
6. Preşedintele a încălcat sistematic principiul neapartenenţei politice a persoanei care ocupă funcţia prezidenţială şi a abandonat rolul constituţional de mediator în stat şi în societate.
7. Preşedintele a încălcat în mod grav prevederile Constituţiei şi principiul fundamental al democraţiei reprezentative, atunci când declară că nu va numi un Prim-ministru din partea USL, chiar dacă această formaţiune politică va obţine majoritatea absolută în Parlament.

In rezumat, abateri constitutionale grave. Nimic cu iz penal (nu care nu este cazul, cand vine vorba de Traian Basescu. dar nu a fost cazul atunci.).

| AdrianLvs a răspuns:

Salut.Traian Basescu a fost cercetat pentru o infractiune din codul penal, ceea ce a dus automat sa fie suspendat de catre Parlament.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdrianLvs):

Cum poate presedintele Romaniei sa fie cercetat penal? Chiar sunt curios.

| AdrianLvs a răspuns (pentru suntserios):

Vere.orice persoana care face o infractiune din codul penal va fi cercetat.Acum se vorbeste ca, Codul Penal se va modifica.Cei care lucreaza la minister nu vor mai fi cercetati penal.Mi se pare o prostie, dar pe vremea lui 2012 nici nu se vorbea ca cei care lucreaza la minister sa nu fie cercetati penal

| AdrianLvs a răspuns (pentru AdrianLvs):

Cercetata'

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdrianLvs):

Din ce surse iti iei informatiile? Chiar sunt curios. laughing

| suntserios a răspuns (pentru AdrianLvs):

Aoleu de unde ai scos ceea ce ai scris mai sus? Serios? ca totul e complet paralel cu realitatea

| suntserios a răspuns (pentru AdrianLvs):

Ca.cat
presedintele are imunitate si nu a fost cercetat in timpul mandatului.

a fost suspendat ca avea gura prea mare si USL uniunea de la guvernare de atunci a zis de ce nu...