| csintalan a întrebat:

Oriunde vei fi, vei putea vota. Fa o si tu. Dece nu?

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De ce nu? Pentru ca nu vreau sa dau legitimitate celor care vor merge "sa ne reprezinte interesele" in Parlamentul European.

regis
| regis a răspuns:

Asa cum spui, indiferent daca votez sau nu, se vor gasi destui care sa trimita pe cineva in Parlamentul European si nu vreau sa fiu partas la asta.
Eu imi exprim parerea prin neprezentarea la aceste alegeri, iar daca esti asa de convins ca e spre binele meu sa votez, ar fi frumos sa aduci si argumente. Dar nu balada Miorita, ceva mai concret. Cu ce imi va fi mie mai bine daca in urma votului meu ___________ va fi parlamentar? (completeaza spatiul liber cu numele oricarui candidat).
Iar pe asta cu datoria morala de unde ai scos-o? Fata de cine am aceasta datorie morala? Fata de cei care vor nenoroci destinele tarii in urmatorii ani?
Uite, la acest scrutin eu aleg sa nu votez. Voi cei care prin prezenta la vot dati dreptul alesilor de a se legitima ca reprezentanti ai vointei poporului, va veti cere scuze de la copiii mei in cazul in care peste 1, 2, 7 sau 10 ani va veti convinge ca ati facut o alegere gresita?

regis
| regis a răspuns:

Daca ni s-ar ingradi dreptul de a nu merge la vot, eu m-as revolta si mai rau...

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Daca ne-ar fi fost ingradit dreptul de vot, ne-am revolta. Cum sa nu pot vota?
Acum ne putem exprima optiunea si nu o facem.
Sincer, eu o sa merg la vot. Si pentru ca speranta moare ultima, o sa sper intr-un viitor mai bun pentru copiii mei.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Am s-o fac! Mersi pentru indemn! Mi-aduce aminte de individa aia de la Bacau, care avea sloganul: "Incearca si cu o femeie!" laughing

leonardk
| leonardk a răspuns:

Pana la urma va trebui sa constientizam ca in afara de faptul ca votul este un drept este si o indatorire. Macar si votand cum spune Shin. Daca tot nu-mi place y il voi vota pe x desi nu ma inspira nici el. Din 2 rele alegi pe cel mai putin rau.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Pentru ca votul meu nu conteaza. Deloc.

Shin
| Shin a răspuns:

Poate pentru ca nici una din variante nu-mi inspira incredere. Si parca nu-mi vine sa votez pe sistemul, aleg x doar ca sa nu iasa y. As vrea ca pentru odata in viata sa cred cu adevarat ca persoana care o aleg(sau partidul) o sa faca o diferenta.
Shin.

Shin
| Shin a răspuns:

Ei, mie nu-mi place sa aleg un "mai putin rau" (lesser evil). Scuze ca o sa exagerez dar ca un exemplu... Voi ce ati alege intre un violator si un criminal? Stiu ca este exagerat si nu exista comparatie, dar totusi... chiar am ajuns in halul in care trebuie sa alegem pe X de frica sa nu iasa Y? Cum era vorba aia..."din lac in put"?
Numai bine, Shin.

| valsulnorilor a răspuns:

Referitor la sloganul "incearca si cu o femeie". Poate ca se referea la femei si nu la barbati.

| valsulnorilor a răspuns:

Regis indiferent ca tu vei merge sau nu la vot cineva va vota si va trimite in P. e. pe cineva.pentru binele tau exprima-ti parerea prin votul tau.
Poti vota oriunde.
Nu ezita sa mergi la vot. E o datorie morala!

| greg a răspuns:

O fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vota daca as avea pe cine.Eu ma voi duce la vot cu un pix voi trece un nume oarecare pe urma voi stampila acel nume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Valimocanu-brava ei! eu daca as putea (?)as incerca si cu o femeie. votati-o voi si din partea mea.merita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da' ce, sunt tampit?