| clad a întrebat:

Pana la urma, e liber de 1 Mai? Sau se lucreaza?

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Bugetarii sunt liberi. Cei care lucreaza in privat pot sa lucreze, cu mentiunea ca ziua se plateste ca o zi nelucratoare (ca o duminica), sau angajatul beneficiaza de alte doua zile libere.

Bula
| Bula a răspuns:

Ziua de 1 mai este "sarbatoarea celor ce muncesc".
Este un drept international, castigat cu pretul multor greve si chiar vieti.
Initial, ziua de 1 mai a fost sarbatoarea venirii verii si lumea a iesit la iarba verde din orase (obicei inceput in secolul 19.).

| borsec a răspuns:

Este libera ziua de 1 Mai

| DenissaDeea a răspuns:

Nu se lucreaza de 1 Mai! de regula de cativa ani nu sa lucrat de 1 Mai!

| Sara2 a răspuns:

Cum vrea sefu...stii si tu acum teoretic da dar practic....hapciu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intotdeauna ziua de 1 Mai a fost libera deoarece e ziua muncii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e liber... oricum cade vineri big grin...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Până la urmă... este liber de 1 Mai.
Fuga la distracție.
Este declarată zi liberă prin lege.
În situația în care nu se poate da liber, angajatul este plătit dublu sau i se dă o zi liberă la o dată stabilită ulterior.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este zi libera prin Codul Muncii. Orice angajator e obligat sa dea liber de 1 mai. Bine nu vorbim de cazuri in care nu se poate da liber din cauza specificului activitatii (ex. meu salubritatea), dar sint modalitati variate prin care se poate compensa.Atit Codul Muncii cit si Contractele Colective de Munca prezinta diferite variante de abordare ( zi libera acordata ulterior, compensare in bani...).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cererea unui mare grup de salariati, vom sarbatori ziua de 1 mai prin munca. URAAAAAAAAAA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca eu nu am liber de 1 mai, am patron arab si vrea sa primeasca cetatenie da el nu stie ce se petrece de 1 mai, ma tine cu jumate de norma ( astia is patroni ) Cluj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se lucreaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E liber garantat prin codul muncii

| zuzuliana a răspuns:

Da e liber... teoretic asa ar trebui dar cum sunt multi patroni escroci.nu respecta legea asta deoarece se gandesc numai la ei...nu si la muncitori...1 Mai este vineri...sa ai un un WEEKEND frumos...si sa te distrezi de 1 MAI