| Primeop a întrebat:

Parintii au cumparat o casa, amandoi fiind trecuti in contract. Tata a murit, succesiunea nu s-a facut, iar mama si-a vandut partea ei (mentionez ca tatal are 5 copii). Cel ce a cumparat de la mama primeste act notarial legal(/contract vanzare- cumparare)?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ca vanzarea sa fie perfect legala si cumparatorul sa-si poata intabula jumatatea sa in CF, contractul de vanzare-cumparare trebuie sa se faca in forma autentica, la un notar public. Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Daca vanzarea s-a facut la notar, normal ca primeste un act legal de vanzare- cumparare, bineinteles pe partea pe care aceasta figura ca si proprietar, ea neputand vinde si partile care nu ii apartin, in speta partea tatalui, care urmeaza a se imparti ulterior intre mama si cei 5 copii.