| Marggo7217 a întrebat:

Buna ziua!
As dori si eu un raspuns la problema pe care o am. Acum vreo 27 de ani mama si tatal meu mi-a facut mie si surorii mele contract de vanzare cumparare a locuintei in care locuiesc, adica ne-a vandut casa, dar cu clauza de uzufruct viager, care este facut pe 2 dintre cele 4 camere in care locuiesc, cu conditia sa nu ii dam afara din casa!
Mentionez ca eu si sora mea i-am avut in ingrijire pe parinti.
Acum 2 ani tata a decedat iar mama este paralizata la pat, nu se poate misca si vorbeste incoerent! Raspunde la intrebari simple!
Problema este ca sora mea s-a mutat in alta locuinta, iar eu am ramas cu mama sa o ingrijesc.
As dori sa vindem apartamentul sa ne cumparam casa la curte iar mama mea este de acord cu vanzarea!
Dar nu stiu cum se procedeaza in acest caz si daca se poate, avand in vedere ca exista acest uzufruct.
Eu vreau sa o iau pe mama cu mine sa locuim tot impreuna dar in alta casa.
Se mai poate vinde apartamentul in acest caz? Ce este de facut in aceasta situatie?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Notarul se poate deplasa la mama ta. Daca intelege poate raspunde cu da si nu si notarul va vedea daca este in deplinatatea facultatilor mentale. De asemenea notarul poate inscrie in incheierea de autentificare ca mama ta nu poate semna din cauza ca este paralizata.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, puteti vinde apartamentul, tu si sora ta, daca mama renunta la uzufruct. Va trebui sa dea o declaratie de renuntare, autentificata de un notar public si cu aceasta se va radia dreptul de uzufruct din cartea funciara. De asemenea va trebui sa depuneti o cerer la CF pentru radierea uzufructului tatalui tau, pe motiv ca a decedat. Notarul va va explica cum trebuie procedat.

| Marggo7217 explică (pentru Ioandelasal):

Da, dar problema este ca mamaeste paralizata la pat de 8 ani in urma unui AVC ischemic si nu se mai poate misca si nici vorbi. Raspunde la intrebari simple prin da sau nu. Ea oricum a dorit dintotdeauna sa vindem apartamentul dar tatal meu nu era de acord. Acum el este mort dar mama traieste, in schimb nu mai poate sa vorbeasca coerent si nici sa se miste. Cum poate sa dea ea declaratie sau sa semneze?

| Marggo7217 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, multumesc pentru raspuns!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marggo7217):

Notarul se poate deplasa la mama ta. Daca intelege poate raspunde cu da si nu si notarul va vedea daca este in deplinatatea facultatilor mentale. De asemenea notarul poate inscrie in incheierea de autentificare ca mama ta nu poate semna din cauza ca este paralizata.