| mudavu55 a întrebat:

...parintii mei au facut act de donatie sorei mele, mai mare cu 4 ani ca mine, iar eu sunt cel mai mic dintre copii...se poate ca bunurile mobile si imobile din actul de donatie sa intre la masa succesorala(avand in vedere ca in act e specificat ca nu intra la masa succesorala)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

conf. legislatiei in vigoare, sora ta are chiar obligatia de a aduce la masa succesorala bunurile primite prin donatie dela parintii vostri, iar daca nu face acest lucru, oricare dintre ceilalti mostenitori legali are dreptul sa solicite notarului sa ia masuri pentru ca s-o oblige... urmeaza linkul urmator si vei gasi cam tot ce-ti rebuie in materie: http://www.dreptonline.ro/utile/legislatie_succesiune.php

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna mudavu55, actul de donatie trebuie adus la cunostinta notarului care face succesiunea, actul dovedeste ca sora a avut deja distribuita in avans un procent din ce-i revenea abia de-acum (parinte decedat!) dupa mine inseamna ca din procentajul ce-i revine sorei se tine cont ca are deja bunuri si va mai primi doar diferenta pana la totalul ce-i revine! nu stiu cum se procedeaza daca prin donatie a primit mai mult decat i se cuvine ca mostenitor (acum, azi)! sa stii ca toate aceste informatii se obtin gratuit la orice notar, poti merge sa ceri lamuriri chiar daca nu va fi notarul care va face efectiv succesiunea voastra! plata consultatiei se face doar notarului care face toate actele pana la capat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu