| clem a întrebat:

Parintii mei vor sa imparta un teren in doua parti egale, pentru mine si sora mea. Cum este mai convenabil de procedat? Cu act de vanzare cumparare sau prin donatie?

Răspuns Câştigător
| mariazet45 a răspuns:

Un act de vanzare cumparare nu va fi atacat in instanta dar are alte neajunsuri. Daca vanzarea se face un timp ce esti casatorit iar apoi divortezi acest bun se va imparti in parti egale cu fostul sot, daca este donatie nu va putea face acest lucru. Asa ca decat sa te judeci pentru un bun al tau cu sotu sau sotia mai bine risti sa te judeci cu familia pentru ca oricum daca a fost donat cu martori si in deplinatatea facultatilor mintale nu poate fi revocat si va fi recunoscut pana la urma de cei in cauza.

6 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Indiferent de felul in care terenul va intra in posesia voastra (a celor doua surori), notarul va percepe o taxa in functie de valoarea terenului.
Ambele pot fi atacate in instanta, mai ales daca in spatele contractului de vanzare-cumparare se afla o donatie deghizata. Daca va hotarati asupra celui de vanzare-cumparare, nu uitati sa treceti un pret apropiat de realitate, chiar daca va va costa mai mult.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Actul de vanzare/cumparare nu poate fi atacat ulterior deci desi te va costa un pic mai mult perfectarea actelor, este mai sigur. Donatia poate fi atacata in instanta si cum necunoscute sunt reactiile oamenilor, te sfatuiesc sa faci act de vanzare/cumparare.

| flower a răspuns:

Varianta ce mai convenabila este ''donatia irevocabila''. Actul de vanzare cumparare poate fi contestat, insa donatia nu mai poate fi contestata sub nici o forma- atata timp cat valoarea si toate datele sunt reale. Daca consulti un jurist cu siguranta te va lamurii mult mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Statul e interesat de taxe voi sa nu fiti atacate mai tirziu in instanta.Actul de vinzare cumparare nu poate fi atacat decit daca apar mai multi inclusi cu anumite clauze. Daca e act simplu de vinzare cumparare numai intre vinzator si cumparator, bineinteles trecute si soti sau sotii dar fara nici o clauza ci mai mult a determina statutul social al fiecaruia, poti sa saluti eventualii atacatori din mers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, daca voi doua sunteti singurii copii ai familiei, nu prea are cine sa "atace" decizia lor de a imparti terenul intre voi doua
un notar va spune cum e convenabil din punct de vedere financiar: donatie sau vanzare si aceasta informatie este gratuita la orice notar
apoi un avocat va spune cum e mai "convenabil" din punct de vedere legal si aceasta informatie e gratuita la orice avocat
dupa ce ai cele doua informatii, le pui cap la cap si tragi concluzia impreuna cu sora ta si cu parintii tai
daca sunteti mai multi frati se schimba situatia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Act de vanzare cumparare