| Alky39 a întrebat:

Parintii sunt divortati, nu tin legatura cu tatal de mai bine de 10 ani, doresc sa trec de pe numele tatalui pe al mamei, sunt major, cum pot sa fac sa trec de pe numele lui pe al ei? Se poate pe cale administrativa? Am incercat de 3 ori la ofiterul de stare civila prin cerere + publicare-n MO, insa de 2 ori mi-au trimis actele inapoi iar la a 3a am ramas fara raspuns. Tin sa mentionez ca tatal este domiciliat in alt judet, am nevoie de ceva consimtamant de la el, gen declaratie autentificata la notar? Chiar nu pot sa-mi schimb numele ca persoana majora? Va multumesc in avans!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OG 41/2003, citez:
"ART.6.(1) Persoana care solicitã schimbarea numelui pe cale administrativã depune o cerere la serviciul public comunitar de evidenţã a persoanelor, denumit în continuare serviciu public, aflat în subordinea consiliului local al comunei, oraşului, municipiului sau al sectorului municipiului Bucureşti, în a cãrui razã teritorialã îşi are domiciliul. Cererea se depune personal sau prin împuternicit cu procurã specialã sau împuternicire avocaţialã.
(2) Cererea de schimbare a numelui trebuie sa fie motivatã prin unul dintre cazurile prevãzute la art. 4 alin. (2) şi (3) şi sa fie însoţitã de urmãtoarele acte:
a) copii legalizate de pe certificatele de stare civilã ale persoanei care solicita schimbarea numelui;
b) un exemplar al Monitorului Oficial al României, Partea a III-a, în care a fost publicat, potrivit art. 10, extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea cãruia sa nu fi trecut mai mult de un an;
c) consimţãmântul, dat în forma autenticã, al celuilalt soţ, în cazul schimbãrii numelui de familie comun purtat în timpul cãsãtoriei;
d) copie de pe decizia de aprobare a autoritãţii tutelare, în cazurile prevãzute de art. 7;
d^1) cazierul judiciar şi cazierul fiscal ale solicitantului;
e) orice alte acte pe care solicitantul le considera necesare pentru motivarea cererii sale."

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui motivul pentru care ti-au restituit actele, trebuie sa fi existat macar un motiv, de ex. ca nu ai un motiv temeinic dintre motivele prevazute de OG 41/2003, cu md. şi compl. ulterioare, nu ai depus toate actele cerute, etc.
Daca tu consideri ca ai un asemenea motiv atunci poti solicita schimbarea numelui de familie printr-o actiune judecatoreasca, sunt necesare aceleasi acte ca la schimbarea pe cale administrativa si existenta unui motiv intemeiat.
Daca esti major nu este necesar consimtamantul vreunui parinte.

| Alky39 explică (pentru Ioandelasal):

Pentru primele 2 motivul a fost ca nu am avut stampila cu stema pe cereri, iar la a treia nu am primit niciun raspuns. Ce motiv temeinic as putea sa am in conditiile in care nu am nicio pretentie financiara/familiala de la tata, pentru mine e ca mort, pot sa solicit schimbarea numelui in instanta fara prezenta/cunostinta sa? Daca e sa fac cerere prin judecata, aceasta ar avea loc in zona teritoriala de unde sunt eu sau de unde este tatal?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alky39):

Este vorba de unul dintre motivele prevazute de OG 41/2003 nu de vreo pretentie a ta fata de tata, asa ca citeste ordonanta respectiva.
Fiind major nu trebuie sa-l instiintezi si nici nu-i nevoie de acordul tatalui si nici al mamei.
Cererea se depune la judecatoria de care apartine domiciliul tau.

| Alky39 explică (pentru Ioandelasal):

Mai o rugăminte (și cu asta inchei), sunt necesare, în principiu, urmatoarele: cerere tip, cerere publicare în MO, buletin/certificat în copie și cazier, fie pe administrativ, fie la judecătorie? Mulțumesc frumos!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alky39):

Conform OG 41/2003, citez:
"ART.6.(1) Persoana care solicitã schimbarea numelui pe cale administrativã depune o cerere la serviciul public comunitar de evidenţã a persoanelor, denumit în continuare serviciu public, aflat în subordinea consiliului local al comunei, oraşului, municipiului sau al sectorului municipiului Bucureşti, în a cãrui razã teritorialã îşi are domiciliul. Cererea se depune personal sau prin împuternicit cu procurã specialã sau împuternicire avocaţialã.
(2) Cererea de schimbare a numelui trebuie sa fie motivatã prin unul dintre cazurile prevãzute la art. 4 alin. (2) şi (3) şi sa fie însoţitã de urmãtoarele acte:
a) copii legalizate de pe certificatele de stare civilã ale persoanei care solicita schimbarea numelui;
b) un exemplar al Monitorului Oficial al României, Partea a III-a, în care a fost publicat, potrivit art. 10, extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea cãruia sa nu fi trecut mai mult de un an;
c) consimţãmântul, dat în forma autenticã, al celuilalt soţ, în cazul schimbãrii numelui de familie comun purtat în timpul cãsãtoriei;
d) copie de pe decizia de aprobare a autoritãţii tutelare, în cazurile prevãzute de art. 7;
d^1) cazierul judiciar şi cazierul fiscal ale solicitantului;
e) orice alte acte pe care solicitantul le considera necesare pentru motivarea cererii sale."