| NoName245 a întrebat:

Parlamentarii se bucura de imunitate.Considerati normal acest lucru? Argumentati! FUNDAAA :X

Răspuns Câştigător
| ghiolbitza a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu imunitatea diplomatica sau parlamentara. Din punctul meu de vedere toti ar trebui sa fie egali in fata legii, fie el deputat, parlamentar, preot, avocat, medic, etc. Odata cu imunitatea vine si puterea, acel ceva care te face sa te consideri un pic mai sus decat ceilalti, iar odata cu puterea vine si dorinta de mai mult. De aici pleaca tot raul. E putin generalizata ideea, dar se aplica la orice nivel social.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In aprecierea acestei probleme trebuie sa avem in vedere prevederile constitutionale privind imunitatea, citez:
"Articolul 72 Imunitatea parlamentara
(1) Deputatii si senatorii nu pot fi trasi la raspundere juridica pentru voturile sau pentru opiniile politice exprimate in exercitarea mandatului.
(2) Deputatii si senatorii pot fi urmariti si trimisi in judecata penala pentru fapte care nu au legatura cu voturile sau cu opiniile politice exprimate in exercitarea mandatului, dar nu pot fi perchezitionati, retinuti sau arestati fara incuviintarea Camerei din care fac parte, dupa ascultarea lor. Urmarirea si trimiterea in judecata penala se pot face numai de catre Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie. Competenta de judecata apartine Inaltei Curti de Casatie si Justitie.
(3) In caz de infractiune flagranta, deputatii sau senatorii pot fi retinuti si supusi perchezitiei. Ministrul justitiei il va informa neintarziat pe presedintele Camerei asupra retinerii si a perchezitiei. In cazul in care Camera sesizata constata ca nu exista temei pentru retinere, va dispune imediat revocarea acestei masuri."
Din aceste prevederi rezulta ca imunitatea nu este absoluta si nu acopera orice, asa ca este normal aceasta. De altfel, in orice tara democratica, exista asemenea prevederi privind imunitatea. Numai bine!