| Nilsson a întrebat:

Pe internet tot circula niste zvonuri ca referendumul din acest weekend de fapt ii ajuta pe politicienii corupti sa scape de dosarele penale pentru ca textul intrebarii este abiguu si nu se refera clar la articolul 48 din Constitutie.

Este adevarat acest zvon sau este o minciuna a celor care vor sa boicoteze referendumul?

Dau funda pentru raspunsul argumentat!

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Asa cum spui tu, sunt doar niste zvonuri.
Dupa cum se spune buletinul de vot arata asa:
https://doxologia.ro/......m_2018.jpg
Deci ce votam noi este Legea de Revizuire a Constitutiei care este urmatoarea:
http://www.monitoruljuridic.ro/......05009.html

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicidecum, se va modifica doar articolul legat de familie. Au fost doar niște speculații. Altele sunt problemele acestui referendum.

| AC4S4 a răspuns:

Sunt doua tipuri de oameni care boicoteaza referendumul.
1. Cei constienti de faptul ca se doreste modificarea articolului 48.
2. Cei conspirationisti care cred ca Dragnea se va scapa de condamnari prin acest referendum, sau cred in alte zvonuri false.

Cei din a doua categorie sunt mai putini si mai amuzanti. Gandeste-te la Gigi Becali cand te gandesti la a doua categorie (El spunea ca referendumul este o manipulare).
In fapt, sunt doua tabere (cei care merg la vot si cei care il boicoteaza). Exista totusi si o a treia "tabara", cei care habar n-au despre ce e vorba dar inventeaza teorii conspirationiste. Nu prea ii ia nimeni in serios.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Da poate mai exista și tabăra celor care boicotează referendumul pentru ca li se pare cea mai de rahat modalitate a partidului de la guvernare sa își exerseze mașinăria de vot pentru alegerile ce vor urma iar subiectul referendumului e unul inutil și fără urmări în societate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

''își exersează mașinăria de vot'' - dacă referendumul trece cu 8-9 milioane de voturi înseamnă că PSD are 9 milioane de votanți?
Orice om sănătos la cap realizează că n-au mai mult de 3-4- maxim 4, 5 milioane orice s-ar întâmpla.
La fel și invers, dacă nu trece, USR are 10 milioane de votanți?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de numarul de voturi pentru un partid aici. Se stie ca aproape toate partidele sunt pro referendum inclusim PNL si PMP.
E vorba de cum reuseste psd sa mobilizeze lumea la vot si de eventualele fraude pe care le vor incerca.
Nu ii pasa niciunui partid rezultatul final, le pasa doar ca au sansa sa se antreneze pentru alegerile care conteaza... autobuze, carat batrani la vot cu japca... chestii din astea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu au cum să fraudeze la alte scrutine fiindcă nu se vor organiza ca acum.
PSD are interes de prezență mică, ei au baza lor de 2, 5-3 milioane care vin mereu, mai mult de 4, 5 sau maxim 5 milioane, cât a avut Ponta la prezidențiale, la prezență peste 60%, nu au de unde, în schimb, nu știu dacă trec de 30% din postura de partid aflat la guvernare fiindcă cei ce nu votează de obicei votează pentru schimbare. Opoziția ar trece de 7 milioane la o prezență mare