| Nilsson a întrebat:

Ce parere aveti despre faptul ca opozantii acestui referendum vor sa il boicoteze folosindu-se de minciuni cum ar fi: referendumul e facut pentru a-i apara pe cei cu condamnari penale deoarece intrebarea de pe buletinul de vot nu e clara
sau ca referendumul ne spune pe cine sa iubim?

Ati vrea sa fiti de partea minciunii si sa nu va prezentati la vot?

Răspuns Câştigător
| pacatosulBogdan a răspuns:

Cine vrea sa faca o treaba si sa voteze, nu sta sa se uite in gura leului, care mereu va rage si va defaima prin avatarele lui. Ne costa astazi atat de putin marturisirea lui Hristos, doar un vot! Altadata s-ar fi platit chiar cu pretul vietii marturisirea Lui. Cuvantul Apostolului sta marturie ca toti care vor sa traiasca in Hristos vor fi prigoniti. Sa nu ne miram ca sunt defaimari ale credintei crestine si atacuri contra ei. Stim de la cine sunt, de la tatal minciunii, prin cei ai lui rataciti si inselati.

| Cosmin86 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Esti pocait?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Cosmin86):

Din pacate, sunt nepocait si neindreptat, dar nadajduiesc ca Dumnezeu ma va ajuta sa ma spovedesc, ca sa primesc iertarea de pacate si harul necesar indreptarii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Vrei sa te ajute un prieten imaginar?

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai omis motivele reale pentru care se boicotează. Nu zvonurile pe are le ai scris tu.

Lumea boicotează pentru ca
-e un exercițiu de fraudare pentru următoarele alegeri.
-e o cheltuiala enorma pentru nimic
-e un exercițiu de ura și homofobie
-e un demers antieuropean în ceea ce privește drepturile omului
-e o problema falsa creata care duce în derizoriu adevăratele probleme ale familiei

| Nilsson explică (pentru suntserios):

Multumesc ca ai mai completat lista de minciuni.

| suntserios a răspuns (pentru Nilsson):

Clar minciuni. Doar refrendumul vroia bunatate si prosperitate pentru familia yraditionala romaneasca... aia in care nevasta e snopita in bataie si copilul da de mancare porci

| AnastasiaK a răspuns:

Situatia e destul de simpla: in Romania cei deschisi la minte sunt in minoritatea si sunt constienti de asta. Din fericire, spre deosebire de cei inchisi la minte, ăştia sunt si destepti asa ca stiu sa faca in asa fel incat sa obtina rezultatul dorit. Iar cum de educarea populatiei nu se pune problema intr-un timp atat de scurt, manipularea e de asemenea o solutie buna.

P.s. Nu am fost la vot fiind de partea drepturilor omului, nu de partea minciunii. Daca simteam nevoia sa ma alatur unei minciuni, ma duceam la bisericawinking

| Nilsson explică (pentru AnastasiaK):

E greu de crezut ca cei ce recurg la tactici murdare pot fi de partea binelui.
Sa inteleg ca recunosti faptul ca tabara #boicot a recurs la minciuni pentru a-i face pe cei ce nu sunt de acord cu legalizarea casatoriilor gay sa nu vina la vot.
Comentariul tau mi-a confirmat ca marele pacat al necredinciosilor este ingamfarea, voi sunteti cei luminati iar restul sunt incuiati la minte.
Vedeti insa sa nu va mintiti pe voi insiva, nu ai participat la vot pentru ca urasti religia si principiile acesteia, chiar boicotarii sustineau ca referendumul nu ar fi schimbat nimic daca trecea asa ca nu ar fi ingradit cu nimic drepturile unora.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Nilsson):

Nu ar fi schimbat nimic din punct de vedere al casatoriei daca trecea (deci nu ar fi ingradit drepturile altora pentru ca sunt deja ingradite), cum n-a schimbat nici daca nu a trecut. Dar din alte puncte de vedere ar fi schimbat. Tu chiar ai impresia ca in afara de catorva (ca tine) care au fost de asemenea manipulati doar ca de altii, i-a pasat cuiva de casatorie si traditie? Referendumul a fost strict o mizerie politica pentru a se testa diverse chestii (spre exemplu influenta pe care o are biserica asupra populatiei...sau nu stii cati preoti au venit inclusiv la casele oamenilor ca sa-i ia la vot?) si pentru a se distrage atentia de la altele.

De asemenea, tin sa precizez ca nu ma consider nicio secunda "luminata", insa sunt de-a dreptul socata de prostia pe care o vad in jur.

"nu ai participat la vot pentru ca urasti religia si principiile acesteia" - asta dovedeste ingamfarea ta, crestinule laughing in momentul in care tu STII ce e in mintea altuia, e clar ca n-am cu cine discuta. Faptul ca stii sa te exprimi nu scuza lipsa argumentelor.

| Nilsson explică (pentru AnastasiaK):

Dupa referendum a picat si argumentul ca acesta a fost sustinut de PSD din moment ce pana si analistii politici au sesizat faptul ca partidul nu a turat deloc motoarele sa isi mobilizeze electoratul fidel, fapt dovedit si de prezenta scazuta la vot.
Nici nu aveau de ce sa cheltuiasca bani si resurse mau ales ca nu ar fi avut nimic de castigat precum in alegerile electorale.
Probabil se asteptau sa treaca lejer si sa castige astfel un pic de imagine, dar asta oricum nu ar fi fost o scuza de a nu veni la vot pentru cineva care stie in ce valori crede.
Oricum iniatiatorii proiectului erau neafiliati politic.
Acum din pacate va urma contraatacul miscarii LGBT, se va adopta politica pasilor marunti, mai intai parteneriatul civil si apoi casatoriile si adoptiile.
Miza finala din spatele acestei agende este crearea unei societati imorale in care religia este facuta uitata iar singurul scop al oamenilor e sa isi satisfaca propriile pofte.
Nu trebuie sa stiu ce e in mintea altora pentru a identifica un tipar psihologic comun, in lista mea de prieteni de pe Facebook majoritatea care mai dadeau cate un share la niste postari de pe pagini ateiste erau adepti infocati ai boicotului.
Vorbim de "drepturile omului" in Romania si ne gandim doar la minoritatile sexuale desi sunt alte categorii mult mai devavorizate la noi precum minoritatile etnice, bolnavii de SIDA, persoanele cu handicap psihic, fostii detinuti sau refugiatii si pentru ei se gasesc foarte rari aparatori care sa le sustina cauza insa cand vine vorba de lgbtisti dintr-o data li se rupe sufletelul tuturor hipiotilor.
Faptul ca nici macar n-ai negat ca esti impotriva principiilor religioase spune multe happy
Uite, daca tu imi spui ca esti de acord cu principiul biblic ca femeia sa fie a unui singur barbat eu imi retrag afirmatiile si imi prezint in avans scuzele de rigoare.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Nilsson):

Apropo, zisesi ceva de tipar psihologic. Sper ca ai minim o facultate terminata in psihologie ca sa-ti permiti sa spui asa ceva.

| AnastasiaK a răspuns:

Iti lipseste cu desavarsire capacitatea de a face un rationament logic. Invata silogismele ca lumea, ca nu-s grele, da-le naibii. Da, sunt atee si nu-mi pasa catusi putin de Biblie. Totusi nu urasc religia (ar fi contradictoriu cu faptul ca nu dau doi bani pe ea) si chiar daca as uri-o, un rationament de genul "nu ai fost la vot PENTRU CA urasti religia" tot gresit ramane.

Acestea fiind spuse, eu refuz sa am un "debate" cu cineva care nu stie cum functioneaza logica si argumentarea (am zis asta deja si, la fel ca in raspunsul anterior, nu ma obosesc sa contraargumentez nimic din ce ai scris).

| Nilsson explică:

Un clip interesant:

https://youtu.be/e-_z36cHXY0

| Nilsson explică:

O.

| Nilsson explică:

Decat sa devina discutia o cearta mai bine o inchei si eu.
Tu ar trebui sa stii cel mai bine care sunt adevaratele tale motivatii si care este pozitia ta fata de Dumnezeu pana la urma, eu mi-am spus parerea, ca orice om pot fi supus greselii.

| Mclaren12 a răspuns:

Unu la mana referendumul asta nu prea o sa schimbe nimic. Ori ca esti de acord sau nu cu casatoria intre persoane de acelasi sex, cum poate o modificare de lege sa-i opreasca sa mai fie impreuna? Casatoria este doar un act formal, nu exista nicio legatura reala intre casatorie si relatia dintre doi oameni. Ei pot fi impreuna si fara sa se casatoreasca.

Doi la mana, voua oilor spalate pe creier, ignorante si indoctrinate vi s-a bagat in cap de biserica si medie ca vai, casatoria intre persoane de acelasi sex afecteaza traditia familiei crestine. Ce legatura are mizeria voastra de religie cu un articol din constitutie? Eu sincer nu prea stiu care a fost motivul real al acestui referendum, dar am auzit ca ar fi vorba de o gramada de bani publici bagati in acest referendum stupid.

Si trei la mana:
Codul Civil, Cartea a II-a, Titlul I, art. 258 (4):
"(4) În sensul prezentului Cod civil, prin soţi se înţelege bărbatul şi femeia
uniţi prin căsătorie."

Deci interzicerea casatoriei intre persoane de acelasi sex este deja in vigoare, care-i rostul referendumului pana la urma?

| Nilsson explică (pentru Mclaren12):

Atunci de ce va e asa de frica ca va fi validat referendumul?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Nilsson):

Cui ii e frica? Pe mine nu prea ma intereseaza? Nici n-am fost la vot. Ar trebui sa ne fie frica poate de adevaratele măgării din spatele referendumului, nu de schimbarea unui articol de Constitutie care nu va schimba absolut nimic in societate.

Răspuns utilizator avertizat