| LanguageMaster a întrebat:

Pe parcursul urmăririi penale, persoana care a săvârșit o infracțiune are doar calitatea de suspect sau doar calitatea de inculpat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa inceoerea urmaririi penale in personam persoana respectiva are calitatea de inculpat.

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Suspect e pentru politie, iar inculpat este pentru justitie. Nu le mai amesteca in halul asta. Cumpara-ti un DEX.

| darrio2007 a răspuns:

Suspect este in timpul cercetarii. Inculpat devine daca este acuzat de cineva si trimis in judecată.