| LanguageMaster a întrebat:

Punerea în mișcare a acțiunii penale determină calitatea de suspect sau inculpat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe cea de inculpat, conform Codului de procedura penala, citez:
"ART. 82.Inculpatul
  Persoana împotriva căreia s-a pus în mişcare acţiunea penală devine parte în procesul penal şi se numeşte inculpat."

1 răspuns:
| siriusblack98 a răspuns:

In urma inceperii urmaririi penale (la urmarire penala cred ca te referi) respectiva persoana este vazuta de catre lege ca fiind suspect principal in cazul respectiv, nu inculpat.Inculpat este persoana ce a fost declarata vinovata in urma investigatiilor facute in timpul urmaririi penale.Cu asta cred ca ti-am raspuns si la cealalta intrebare.