| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o nelamurire. Daca am primit acasa acum 2 luni, hartie in care scrie "Incetarea urmaririi penale" ce inseamna? De ce am fost sunat acum si chemat in judecata ca inculpat? Ce se intampla dupa incetarea urmaririi penale?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incetarea urmaririi penale trebuie sa fie confirmata de instanta de judecata, de aceea esti chemat in instanta.
Instanta de judecata, de regula, confirma incetarea urmaririi penale dispusa de procuror da, in unele cazuri, poate infirma aceasta solutie, daca o sa considere ca nu este intemeiata.