| anonim_4396 a întrebat:

Pentru a merge in Austria cu o masina care nu e pe numele meu, imi trebuie procura din partea proprietarului? Si unde pot citi legislatia rutiera din Ungaria si Austria?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu iți trebuie!

Legislația, independent de limbă, e accesibilă prin semnele de circulație. Drum bun dar atentie la adeverinte covid

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

"Legislația, independent de limbă, e accesibilă prin semnele de circulație."

Care e semnul pentru "trusa medicala obligatorie", sau "trebuie sa semnalizezi schimbarea de directie cu x metri inainte", sau "adancime minima profil anvelope x mm", etc, etc!?

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

"Care e semnul pentru "trusa medicala obligatorie","

ete floeșc! asta o știai (presupun deși nu e sigur) de acasă

"trebuie sa semnalizezi schimbarea de directie" - cât despre asta, e clar, n-ai permis! Discuțiile ulterioare sunt inutile

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Ideea e ca legislatia rutiera are particularitati de la tara la tara. Chiar daca nu sunt majore, sunt suficiente sa-ti iei vreo amenda sau sa ti se retina talonul si/sau permisul.
De altfel se pare ca n-ai inteles ce am scris. De exemplu, nu e vorba daca trebuie sa semnalizezi, ci cand.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Nu numai la sanctiuni sunt diferente. In Turcia de exemplu se aplica regula prioritatii de dreapta in sensurile giratorii, nu de stanga cum e la noi. Codul rutier difera de la tara la tara cand vine vorba de sanctiuni, dar mai sunt diferente si de reguli de circulatie chiar daca foarte mici

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

"De exemplu, nu e vorba daca trebuie sa semnalizezi, ci cand."

repet: e limpede că n-ai permis și NU ești in temă, altfel știai că astea (prevederile legale) sunt adoptate uniform in cele 2 țări! Hai pa!

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nenea, recitește intrebarea:

"pot citi legislatia rutiera din Ungaria si Austria?"

nenea, nu e vorba de Turcia sau Bujumbura sau Malawi - in caz in care n-ai observat!