| Ysha a întrebat:

Pentru a putea depune o plangere contraventionala impotriva unui proces-verbal trebuie sa achit taxa judiciara de timbru pe care vreau sa o platesc online pe Ghiseul- Sistemul National de Plata Online.
Ce ar trebui sa trec la field-ul "CNP al persoanei pentru care se face plata(sau CUI în cazul unei Persoane Fizice Autorizate)"?
Tin sa precizez ca actele le voi trimite pe email-ul Judecatoriei.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Persoana pentru care se face plata este persoana care a fost amendata si face plangerea contraventionala, daca tu ai fost amendat atunci treci CNP tau.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Plangerile se depun impotriva unei persoane sau unei companii, nu impotriva unui proces verbal (hartie).
Plata unei taxe se face folosindu-ti prorpiul nume (asa cume ste in cartea de identitate) si propriul CNP, daca tu esti cel/cea care face plangerea.