| Skullcrusher11 a întrebat:

Salut! Ieri am primit o amendă de circulație pe care aș vrea s-o contest. Ar trebui să plătesc amenda înainte să fac contestație, ea fiind jumătate din sumă în 24 de ore? De asemenea, am aflat că înainte de a face contestație trebuie să achit taxa judiciară de timbru, în valoare de 20 lei. Unde achit acești bani?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa platesti amenda in 24 de ore, in prezent se poate plati jumatate din minim (nu din suma stabilita prin p.-v.c) in 15 zile.
La plangerea contraventionala se anexeaza si actul de plata a taxei judiciare de timbru, in suma de 20 de lei, aceasta se poate plati la trezorerie.

| CindreaMihai a răspuns:

Poti depunde o contestatie.dar in termen de 24|h