| anonim_4396 a întrebat:

Pentru autoizolare se da concediu medical? Sau a inteles mai exact cineva cum o sa fie cu soferii care aduc alimente (peste 2, 5 tone)? Sotul meu are curse de Ungaria, 2 pe saptamana, asta inseamna ca de fiecare daca cand vine intra la izolare? Sau e vorba de zonele rosii?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă o să citească ordonanța de urgență nr 4, scrie acolo. Ori, când va intra în vamă va fi instruit.

| Paula2018 a răspuns (pentru sadrian46):

Am citit, insa nu e specificat daca e vorba de zone rosii sau din oricare tara vin. Nu inteleg logica, adica el face o cursa si 14 zile e in izolare? Si pe urma merge iar? Eu asta nu inteleg...

| DarthNiger a răspuns (pentru Paula2018):

Inainte era vorba doar de zonele rosii, adica gen Italia si Spania, in var de-al meu s-a intors din Anglia si a fost bagat in izolare, acum cred ca toate tarile din Europa sunt trecute ca zone rosii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Paula2018):

Da, așa se pare, când intră, la izolare.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intra la izolare indiferent de zona din care vine, conform Ordonantei militare nr.4.
Va fi platit si pe aceasta perioada, posibil cu salariul de incadrare, concediu medical sau ca aflat in somaj tehnic.

| Paula2018 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Si inca o intrebare... dat fiind faptul ca face 2 curse / saptamana, o sa stea dupa fiecare cursa? Ca nu prea inteleg logica. Intelegeam daca mergea gen 1data/ 3 luni, dar de 2 ori pe saptamana sa fie mereu la izolare...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Paula2018):

Asta n-am de unde sti, sa intrebe patronul.