| anonim_4396 a întrebat:

Ori nu inteleg eu, ori domnii astia habar n-au sa scrie ordonante. La ordonanta 7, soferii de tir mai intra in izolare, au voie sa intre in contact cu familiile lor la domiciliu? Eu si sotul am inteles ca daca nu au simptome pot veni acasa, seful lui a inteles ca stau in carantina intre doua curse...

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa mine prevederile sunt foarte clare, putand fi 2 situatii in cazul ca nu are virusul:
1.Intre curse sta acasa sau unde vrea el, comunicand unde va sta, daca seful ii asigura echipamentul de protectie necesar.
2. Daca nu ii asigura echipamentul de protectie atunci va respecta perioada de izolare la domiciliu.

| Paula2018 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Perfect! Ca de obicei, raspunsuri corecte simple si pe intelesul tutoror, fara ironii. Ramane de vazut doar ce inteleg ei prin echipament de protectie (daca e vorba doar de manusi, masca, dezinfectant are deja). Multumesc inca o data!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Paula2018):

Referitor la mijloacele individuale de protectie ti-am raspuns in mesajul pe privat.

| mgtow a răspuns:

Ca in filmele cu prosti la noi in tara, sa mearga cu masca de militar pe fata si vine acasa linistit

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scrie destul de clar ca pot merge unde vor ei daca declara asta si daca sunt mereu disponibil la adresa specificata atunci cand autoritatile ii cauta.

| sierra1 a răspuns:

E foarte clar ce zice:

Art. 12. - La intrarea în România, conducătorii autovehiculelor de transport marfă cu capacitatea maximă autorizată mai mare de 2, 4 tone, care nu prezintă simptome asociate COVID-19, completează o declaraţie pe propria răspundere, al cărei model este stabilit de Ministerul Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor, prin care îşi asumă locaţia unde pot fi contactaţi în perioada dintre curse. Aceştia nu se supun măsurilor de izolare la domiciliu/ carantinare, cu condiţia asigurării de către angajator a materialelor individuale de protecţie împotriva COVID-19.

| Wr3nch a răspuns:

Art. 12. — La intrarea în România, conducătorii autovehiculelor de transport marfă cu capacitatea maximă autorizată mai mare de 2, 4 tone, care nu prezintă simptome asociate COVID-19, completează o declarație pe propria răspundere, al cărei model este stabilit de Ministerul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, prin care își asumă locația unde pot fi contactați în perioada dintre curse. Aceștia nu se supun măsurilor de izolare la domiciliu/ carantinare, cu condiția asigurării de către angajator a materialelor individuale de protecție împotriva COVID-19. I
n cazul asta nu sta in carantina dar ideal ar trebui sa fie acasa sau undeva unde poate fi gasit usor.

| Paula2018 a răspuns (pentru Wr3nch):

Multumesc pentru ajutor! Pentru mine e ideal sa poata veni acasa, clar are mai mult confort, si in mod sigur va declara adresa domiciliului, iar el o sa paraseasca locuinta doar pentru cumparaturi si curse.

| Justme32 a răspuns:

Tot ce poți inţelege ca om este că legea se respectă chiar dacă legea nu are nici un sens. Dacă legile erau clare și explicate, n-ar mai intra nimeni în carantină. Dar scopul e ca oamenii să stea sub teroarea puștii în case cu legi care nu sunt clare. Până două luni nu îți mai vezi soțul, dacă ai noroc

| Paula2018 a răspuns (pentru Justme32):

Pe pagina MAI zice ca :
"Acestia nu se supun masurilor de izolare la domiciliu / carantinare cu conditia asigurarii de materiale de protectie individuale ".

| Wr3nch a răspuns (pentru Paula2018):

Cica asta e explicatia:
https://www.bursa.ro/......e-46572932

| Paula2018 a răspuns (pentru Wr3nch):

Articolul asta e din 30 Martie, ordonanta 7 a aparut astazi!

| suntserios a răspuns (pentru Justme32):

Epidemia de tâmpiți ca tine care ies acum la suprafata e mai periculoasă decat virusul

| AnastasiaK a răspuns (pentru Paula2018):

Nu era cumva "cu conditia asigurarii de catre angajator a materialelor individuale de protectie"? In lege, frazele se citesc integral, nu doar partea care iti place tie. Dacă șeful lui a zis că stă acasă înseamnă ca nu a asigurat materialele de protecție, deci conditia nu e respectata si, implicit, soțul tău nu se încadrează în ce ai citat tu.

| Paula2018 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Am zis eu undeva ca nu ii asigura? Am zis undeva ca a zis seful lui ca sta acasa? Mi-a zis ca nu e explicat concret, nu stie exact daca prin materiale individuale de protectie se refera doar la manusi, masca, dezinfectant (acestea le au deja puse la dispozitie).

| Paula2018 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Si pentru ca nu imi plac ironiile, nu am scris doar ce mi-a convenit. Ma gandeam ca cine vrea sa ma ajute citeste articolul respectiv + ca in primul comentariu am specificat si ce consideri tu ca "partea care imi place mie" nu e specificata. Zi faina!

| AnastasiaK a răspuns (pentru Paula2018):

"Am zis undeva ca a zis seful lui ca sta acasa?"

Ai zis că șeful lui a înțeles că trebuie să stea acasă. Legea poți să n-o înțelegi, dar nici propriul text? Asta că tot nu îți plac ironiile (deși, btw, astea nu sunt ironii, caută în dex dacă nu mă crezi).

Respect răbdarea și diplomația altora care au răspuns, dar când pleci de la ipoteza "ori nu înțeleg eu ori domnii n-au habar să scrie ordonanțe", să știi că niciunul din răspunsurile care spun că legea e foarte clară nu e în avantajul tău. Eu am spus-o direct, de la alții se înțelege subtil, dar pe lângă răspunsul pe care îl căutai, ai mai primit automat de la toți încă unul: "habar n-ai să citești o lege" (nu că au vrut neapărat să-ți transmită asta, dar tu ai formulat întrebarea de așa natură). Nu te-am condamnat pentru asta, nu am zis că e sfârșitul lumii, dar singură ți-ai început întrebarea punând
și problema asta și uite că și la asta ai primit răspuns.

| Paula2018 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Am zis ca seful lui a inteles ca trebuie sa stea in carantina, nu acasa, pe cand noi am inteles ca poate veni acasa. Aici era neintelegerea, pentru ca eu si sotul meu am inteles oarecum legea (asta cand aflam ce inseamna materiale individuale de protectie). Iti multumesc pentru "rabdare si diplomatie".

| AnastasiaK a răspuns (pentru Paula2018):

Am înțeles acum, dar vine din zone care impun carantina? Că eu mă gândisem la autoizolare, de aia și ziceam de stat acasă. A fost greseala mea aici, am citit "carantina" si am gandit "izolare". E un pic amuzant cum fix cei care comentează o greșeală a unui om o comit și ei imediat după aceea. Scuzele mele! happy

| Paula2018 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nuu, el face curse doar de Ungaria. Numai na, legea se aplica pentru toti. Eu stiu ca pe undeva e o masura buna, dar ideea de a nu il vedea pana cand nu trece starea asta iti dai seama ca ma termina. Oricum, bine ca s-a rezolvat, sa speram ca nu se mai schimba nimic.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Paula2018):

Dacă e doar Ungaria, nu ai de ce să-ți faci griji. Chiar și dacă materialele asigurate nu sunt suficiente, măsura care i se impune lui este autoizolarea, nu carantina, iar autoizolarea se poate face și la domiciliu. Singurul dezavantaj e că ar trebui să stați toți în izolare cele 14 zile. Dar dacă zici că s-a rezolvat, dau informații inutile deja. Toate cele bune! big grin