| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.
Prietenul meu vine din Germania duminica si probabil vom intra in izolare.
Mama este angajata si nu stie ce sa faca, ce fel de concediu are nevoie medical sau fara plata? Stiu ca a sunat putin aiurea dar nu am reusit sa o formulez altfel.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| badpanda a răspuns:

Cand o sa faca cei de la DSP ancheta epidemiologica o sa-i dea mamei tale un certificat cu care isi poate lua concediu medical.Trebuie sa anunte si angajatorul. Certificatul medical il obtine dupa cele 14 zile si il poate preda luna urmatoare pana pe data de 5.

| anonim_4396 explică (pentru badpanda):

5 februarie mai exact? Noi de presupune că stăm în izolare până pe 6.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ar fi mai simplu sa intre singur in izolare?
daca nu se poate sunati la DSP si ei o sa va indrume exact

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Am sunat și am stat în telefon vreo 15 minute am mai sunat odată am mai stat 8 minute la poliția de frontieră am sunat și domnul de acolo pe lângă faptul că a fost foarte agresiv verbal în sensul că mai avea puțin și mă injura și vorbea cu o superioritate ieșită din comun tot ce mi-a spus a fost că el poate doar să-și dea cu părerea că dacă vreau sa-mi spună că nu intrăm în izolare imi spune așa că na am sunat la ei să aud că nu ne bagă în izolare deci oricum aș face nu aflu nimic clar

| badpanda a răspuns:

Ar mai fi o varianta sa intre doar prietenul tau in izolare daca are unde sa stea singur. Oricum nu vine nimeni sa verifice daca esti si tu cu el.

| anonim_4396 explică (pentru badpanda):

Tocmai asta e problema nu are cum să intre singur în izolare nu are unde și dacă mama va trebui să-și bage concediu fără plată mai bine ce dă la hotel pentru că așa mi s-a spus că doar contracost poate sta la hotel mai bine îi dă ei ce pierde de la muncă și gata știu că este și lângă mine nu e singur

| badpanda a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna idee.