| Twister09 a întrebat:

Salut, care e faza cu concediu medical?
Am auzit ca acum dacă ești în concediu medical, îți scade 10 % din venit.
Dacă a fost în concediu medical, cu cod concediu medical 06 - Urgență medico-chirurgicală - 100%;.
Vreau sa înțeleg, Inseamna ca e plătit suta la suta? Sau o sai tragă din salar ca nu am înțeles?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sau o sai tragă din salariu ca nu am înțeles? Nu primești și salariu și indemnizație de concediu medical în același timp. Ai o apendicită acută cu operație chirurgicală. Primești 100% din venitul tău pe perioada concediului medical, dar nu ca salariu. Nu se trage din salariu, se plătește din alte fonduri, nu din cele salariale.

| gabicoo a răspuns:

Până acum nu se reținea "sănătatea". Cu începere din 2024 se reține. Până acum cu cod 06 primeai mai mult decât dacă ai fi lucrat. Acum vei primi exact cât primeai dacă ai fi lucrat.

Am avut și eu o săptămână de concediu medical în ianuarie tot cod 06 - 100% și voi vedea dacă e așa cum spun sau mai puțin. La noi fluturașii de salariu se dau pe 12 iar salariul intră pe 14.