| AvalohAlyn a întrebat:

Pentru ca sunt pensionat medical temporar pe caz de invaliditate nu pot sa fac un curs gratuit de la AJOFM (agentia de somaj)ca cica legea nu imi permite.La fel cred ca este cu vreo scoala postliceala.(asta este? astept sa ma lamuriti daca e la fel)
Credeti ca este normal?
Sau cei de la AJOFM gresesc?
Dar curs constra cost la ei se fac? La agentia de somaj adica.Am inteles ca sunt mai ieftini. Poti sa faci curs cu bani la AJOFM?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate daca esti in gradul I sau II de invaliditate, se presupune ca nu ai deloc capacitate de munca.
De regula cursurile organizate de AJOFM sunt gratuite pentru someri si tineri, pot sa fie cu o taxa daca vrei sa-ti schimbi profesia. In mod sigur afli interesandu-te la AJOFM din judetul tau, la ei sunt raportate toate cursurile, chiar daca nu sunt organizate de ei.