| anonim_4396 a întrebat:

Pentru ce fapte si intre ce sume poate da amenzi politia comunitara?

2 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Politia comunitara printre altele, constata contraventii si aplica sanctiuni cantraventionale conform legii pentru, tulburarea linistii publice, curatenia localitatii, protectia mediului inconjurator precum si pentru alte fapte care afecteaza climatul social, stabilite prin lege, hotarari ale consiliului local sau dispozitii ale primarului.Amenzile pot oscila intre 100-1000 de roni, depinde de cat de grava a fost abaterea.

| Lucky_9459 a răspuns:

Deranjarea linistii publice si toate derivatele ei
de la avertizment la 20 - 25 mil