| cosmin_1449 a întrebat:

Ce probe se dau la politia comunitara? si in ce consta ele multumesc

1 răspuns:
| anonimAcMilan a răspuns:

Probe sportive - BARBATI
1.ALERGARE VITEZA - 50m grupa 1-a - pana la 30 de ani, inclusiv - 8"0
grupa a 2-a - 31 - 35 de ani, inclusiv - 8"5
grupa a 3-a - 36 - 40 de ani, inclusiv - 9"0
grupa a 4-a - peste 41 de ani - 9*5

2.TRACTIUNI IN BRATE LA BARA FIXA grupa 1-a - pana la 30 de ani, inclusiv - 7 repetari
grupa a 2-a - 31 - 35 de ani, inclusive - 6 repetari
grupa a 3-a - 36 - 40 de ani, inclusive - 5 repetari
grupa a 4-a - peste 41 de ani - 4 repetari

3.SARITURA IN LUNGIME DE PE LOC grupa 1-a - pana la 30 de ani, inclusiv - 1, 90m
grupa a 2-a - 31 - 35 de ani, inclusive - 1, 80 m
grupa a 3-a - 36 - 40 de ani, inclusive - 1, 70 m
grupa a 4-a - peste 41 de ani -1, 60 m

4. FLOTARI grupa 1-a - pana la 30 de ani, inclusiv - 20 repetari
grupa a 2-a - 31 - 35 de ani, inclusive -18 repetari
grupa a 3-a - 36 - 40 de ani, inclusive -16 repetari
grupa a 4-a - peste 41 de ani -14 repetari

5.ALERGARE REZISTENTA - 1000m grupa 1-a - pana la 30 de ani, inclusive - 4'30"
grupa a 2-a - 31 - 35 de ani, inclusiv - 5'00"
grupa a 3-a - 36 - 40 de ani, inclusiv - 5'30"
grupa a 4-a - peste 41 de ani - 6'00"

NOTA: Precizari privind activitatea de evaluare.
proba de viteza se executa cu startul din picioare, cate un candidat;
proba de tractiuni se executa din atarnat la bara fixa, cate un candidat;
proba de sarituri in lungime de pe loc, se executa pe o suprafata plana si dura, cate un candidat;
proba de flotari se executa din sprijin culcat facial, pe ambele brate. Se executa flexii ale bratelor pe antebrate, pana ce acestea fac intre ele un unghi de 90 grade, fara pauze;
proba de rezistenta se executa cu startul din picioare, in serii de 10 (zece) candidati.

ATENTIE: La alegere candidatii vor executa una dintre probe, tractiuni in brate la bara fixa sau flotari.