| Dany008 a întrebat:

Politia comunitara are dreptul sa te opreasca si sa te ia la control daca esti cu scuter?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai exista politie comunitara, acum se numeste politie locala si are dreptul sa te opreasca, sa te controleze si sa te amendeze, conform L. 155/2010, citez:
"ART.7.În domeniul circulaţiei pe drumurile publice, poliţia locală are următoarele atribuţii:
a) asigură fluenţa circulaţiei pe drumurile publice din raza teritorială de competenţă, având dreptul de a efectua semnale regulamentare de oprire a conducătorilor de autovehicul exclusiv pentru îndeplinirea atribuţiilor conferite de prezenta lege în domeniul circulaţiei pe drumurile publice;
j) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor rutiere de către pietoni, biciclişti, conducători de mopede şi vehicule cu tracţiune animală;"

4 răspunsuri:
| Medema a răspuns:

Daca te vede mai asa... da! Adica daca ai un metru 50 si fata de copil sau daca esti beat!

| kidy00 a răspuns:

Normal! Fundita?

| khwewljewew a răspuns:

Nu, nu are voie.

| Tataran_Sebastian_1998 a răspuns:

Nu,pentru asta exixta politia rutiera, ei pot doar sa anunte pe colegii sai.