| lost.in.rain a întrebat:

Pentru efectuarea termosistemului la apartament, de unde si ce avize/autorizatii trebuie sa obtin?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Trebuie sa obtii o autorizatiei de la Primarie, autorizatie ce se obtine in baza unui proiect, care trebuie sa cuprinda:
- materialul utilizat
- clasificarea dpdv ignifug a acestuia
- normativele pe care le respecta
- detalii tehnice cu privire la modul de fixare, ancorare, armatura
- tipul de tencuiala si modul de aplicare
- culoarea finala
- schite
- coeficientul de izolare termica
- coeficientul de izolare acustica.
In conditiile in care doresti sa izolezi doar apartamentul tau, este greu de crezut ca vei obtine autorizatia, in plus nu prea merita efortul. Cel mai bine este sa optezi pentru o varianta termoizolare la interior, care va avea un efect comparabile, cu dezavantaje neglijabile si cheltuieli mult mai mici. Teoretic nici izolarea interioara nu este scutita de autorizare, insa nu am auzit inca pe cineva sa solicite una doar pentru asta.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru lucrari interioare, care nu afecteaza structura de rezistenta a cladirii, nu este nevoie de autorizatie.

| madalina_8123 a răspuns:

Adica "termoizolatie". Cred ca trebuie sa ajungi la primarie pentru autorizatii. Dar, din cate stiu, asta se face si prin asociatia de proprietari si beneficiezi si de acoperirea a 80% din cheltuieli.