| Florincrap a întrebat:

Pentru mine,este revoltator. Suferinzi de autism,Asperger,ADHD,etc. sunt considerati drept "rasfatati" si "alintati" de catre societatea romaneasca de astazi. Daca ei ar sti cat de greu este autismul si toate tulburarile legate de acesta... daca ar sti cat de greu ii este suferindului de autism,Asperger (chiar si in cele mai usoare forme) sa socializeze,sa vorbeasca cu un strain,cat de greu si anevoios este procesul de invatare pentru acesti copii,tineri si nu numai,daca ar sti ca fiecare zi este o lupta pentru cei cu autism si pentru parintii lor,atunci ce ar face? Ar ramane indiferenti? Statului si societatii nu le pasa (nu le pasa de proprii lor cetateni),terapiile sunt scumpe... Am facut si eu parte din grupul cenor nepasatori,pana in urma cu cateva luni. Mi-am spus ca "nu,nu trebuie sa ii discriminez". Asa am si facut. Am descoperit ca ma numar printre ei. Daca ii discriminam pe ei,ma discriminam pe mine.
Ce credeti ca ar trebui sa faca statul in aceasta privinta?
Cum i-ati trata pe cei care discrimineaza cei cu dizabilitati fizice/psihice?
Cum i-ati trata pe ei (sau trebuia sa spun:"Cum ne-ati trata pe noi"?)?
Argumentati,va rog!
Multumesc anticipat.
Scuzati categoria (dar mi se pare ca este buna, se refera la "socialul" din numele categoriei).

1 răspuns:
| ILFenomenoo a răspuns:

Pai scurt si la obiect: nu trebuie luati in seama, probabil cei care cred anumite lucruri urate despre oameni care chiar au probleme sunt atat de slabi de caracter incat nu pot concura cu alti oameni egali cu ei si aleg sa se creada superiori fata de cei cu probleme...E destul de urat, dar n-ai ce face, doar asa sunt crescuti la noi in tara...