| Florincrap a întrebat:

As avea o intrebare:credeti ca e bine sa scriu un blog legat de autism,Asperger,ADHD,etc? As dori sa il numesc "Confesiuni din umbra spectrului autist". In special,legat de mine (stiti deja,nu va mai spun,vizionati penultima intrebare a mea), prin care sa arat...nu stiu.
Sugestii?
Multumesc anticipat.
Scuzati categoria.
PS:Am 12 ani si,da, sunt constient de asa ceva (care intr-un fel sau altul m-a afectat si pe mine).

9 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Tot ce tine de dezvoltarea legaturilor intre semeni,este bine venit! Faceti in asa fel, ca cei care va considera "alintati"(parca asa ai scris intr-o intrebare), sa va respecte ca oameni intregi, destepti, cu vointa de fier.

| Florincrap explică (pentru pietrean):

Da,asa am scris in ultima mea intrebare. Si,da,noi,cei cu autism,Asperger (cred ca am Asperger,ma regasesc in simptome),ADHD (am fost diagnosticat cu asa ceva in urma cu cativa ani,acum nu prea mai e vizibil,in cazul meu). Si,da,cei cu autism,Asperger,ADHD (printre care ma numar si eu) pot fi destepti,cu vointa de fier. De multe ori, cei cu Asperger (de exemplu) sunt olimpici la diferite materii scolare. Ca si mine, sunt olimpic pe tara la Geografie. Am un coleg care este autist si, in parte, m-a facut sa schimb ceva. PS:Sunt constient de ce sunt, de acest autism/Asperger/ADHD. Numai ca cititorii ar putea crede ca scrie un parinte in numele meu.

| pietrean a răspuns (pentru Florincrap):

Am vazut la televizor,intr-un reportaj facut,parca in Anglia,cu persoane autiste si persoane cu sindromul tourette,care stiau sa se descurce mult mai bine cu calculatorul, sa aiba grija de casa si de ei(stateau singuri), sa mearga in magazine la cumparaturi, decat alte persoane, sa zicem normale.Si acolo, erau privite in mod ciudat, dar ei erau constienti de boala lor si ignorau privirile celor din jur.La noi, este marea lipsa de cultura, educatie, in sanul familiei, in primul rand si apoi chiar din scoala.Esti de admirat pentru ceea ce esti si ce faci! Felicitari si parintilor tai!

| Florincrap explică (pentru pietrean):

Va multumesc mult, este o onoare pentru mine. Si in special, este o onoare pentru lumea autista/cu ADHD.

| Florincrap explică (pentru pietrean):

Si,da,cei cu autism inalt functional/Asperger pot duce o viata independenta. De fapt, la ei se semnaleaza doar probleme legate de interactiunile sociale.

| BluishAngel a răspuns (pentru Florincrap):

Autismul nu este acelasi lucru cu ADHD-ul.

| gyovany95 a răspuns:

Atâta timp cât ai susținere dă-i bice! Ideea e să te ții de treabă 2-3 luni și aoi să încerci să obții parteneriate cu Centre pentru copii ce suferă de autism! Lucrez zilnic cu copii cu autism, iar informarea este foarte slabă adesea și în rândul părinților acestor copii, poți povesti despre ce presupune și prin ce trece o astfel de persoană zilnic, ce simte o astfel de persoană și cum se manifestă în diverse faze. gyovany_95 - ai toată susținerea mea.

| Florincrap explică (pentru gyovany95):

Iti multumesc pentru sustinere. Dar as avea o problema:cum pot cititorii sa creada ca nu scrie vreun parinte de-al meu in numele meu? Iti voi da un PM. (citeste rubrica Mesaje)

| Florincrap explică (pentru gyovany95):

Parteneriate cu centre de copii cu autism? Adica? Iar in legatura cu informarea pubicului despre asa ceva,ai mare dreptate. Dar...dat fiind faptul ca toate blogurile legate de autism din Romania sunt scrise de parinti ai copiilor cu autism (nu ca as avea autismul clasic,al lui Kanner,ci consider ca sufar de autism inalt functional sau sindromul Asperger pentru ca ma regasesc in acele simptome. Tine cont ca am fost diagnosticat cu ADHD in urma cu cativa ani. Si de asta sunt foarte constient.) si nu exista nici unul (in Romania) care sa fie scris de un suferind (fie el si de autism inalt-functional/Asperger/ADHD) care poate povesti,din propria experienta viata lui cotidiana. Dar cititorii nu ar putea crede ca un bolnav (nu prea folosesc termenul acesta,dar l-am folosit pentru a evita sa spun de prea multe ori "suferind") de autism/Asperger/ADHD, etc. este capabil sa faca asemenea marturii. Si, mai degraba, as putea fi un pod de legatura intre lumea autista si lumea numita, generic,"normala". Nu imi amintesc foarte multe din trecutul meu. Dar...