| Windfu a întrebat:

Pentru munca in straninatate mi se cere sa fac o poza cu buletinul meu si sa le trimit ca se imi ia datele sa ma puna in baza de date si sa faca hartiile necesare pentru a lucra.E posibil sa fie scama sau asa se procedeaza? Daca au intentii rele ce pot sa faca cu poza cu buletinul meu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti daca sunt in regula sau tepari.
Sigur ca este nevoie de datele personale pentru obtinerea dreptului de munca si incheierea unui contract de munca.
Cauta pe internet sa afli date despre firma respectiva, de regula se posteaza despre firma daca nu este reala si dau tepe.

| Violleta2022 a răspuns:

Noi nu stim pe cine ai contacat tu sa-ti caute de munca in stranatate si cum ai ajuns la aia, putand fii indieni tepari, sau cine stie ce ciudati care fac imprumuturi bancare cu buletinul tau.

Daca firma este romaneasca si ai mers la ei la sediu ca sa te inscrii, sa-ti caute de munca, atunci totul este legal si corect, altfel totul poate fii scam.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sansele sa fie o inselatorie cresc daca ti-au cerut bani in avans. De obicei agentiile cat de cat serioase iau comision, daca e cazul, dupa ce esti platit prima data.