| EmiliaSd88 a întrebat:

e ok sa trimiti pe mail buletinul unui posibil angajator, asta inainte de a avea interviul? Am aplicat la mai multe job-uri si am primit azi un email in care mi se cere sa le trimit buletinul si numarul de telefon pentru un posibil interviu. Asa se procedeaza in general?

Răspuns Câştigător
| wexceptional a răspuns:

Nu dai buletinul decat la banca si institutii publice altfel e teapa miroase a teapa de la o posta vezi ai grija CV se da nu buletin buletinul il dai la resurse umane cand iti face contract

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa trimiti Cartea de Identitate (Buletine nu se mai fac din 2002. Citeste Legea 163/2020 Art 12, Alin. 3: "(3) În sensul prezentei ordonanțe de urgență, prin act de identitate se înțelege cartea de identitate, cartea de identitate simplă, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie și buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate." ) pentru ca la banca se poate face credit doar prin compararea cu originalul. Cineva trebuie sa scrie ca este conform cu originalul si semneaza. In caz de proces nu apare semnatura ta si acel cineva raspunde si este bun de plata.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Salontanul):

Ea nu a trimis la bancă poză cu buletinul, ci unuia care trebuie sa o cheme la interviu pentru angajare.

| Salontanul a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Stiu, dar unii au zis ca cineva poate face credit cu copia dupa cartea de identitate! Deci eu am explicat si aceasta situatie.

| mihai69 a răspuns:

Nu mi se pare ceva ok, mai ales fără un acord GDPR semnat de tine înainte.
Eventual îi trimiți o poză „cenzurată" (pui o bandă neagră peste adresă, serie / nr. și CNP), lași doar numele și poza clare.

| NLS a răspuns:

E țeapă 99%.
Daca chiar vrei sa le trimiți ceva, cenzurează tot,
în afara de poza și nume...

Inclusiv adresa, seria, CNP,
data și locul eliberării...

| Nemessys a răspuns:

Exact cum a zis si mihai, cenzurezi adresa si CNP-ul. Lasi doar numele si poza.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu trimite ca asa ceva nu este normal. Imi miroase a teapa.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu da. Am vazut niste postari pe Facebook despre asta. Unii oameni au dat poza de pe buletin unor asa zisi angajatori, erau de fapt tepari, voiau sa faca abonamente, credite si ce se mai poate face cu un buletin

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Angajatorul cere un CV eventual un numar de mobil sa te sune