| Cozma_Marius_1997 a întrebat:

Pentru violare de domiciliu in grup avand 11 12 zile de îngrijiri medicale lovit cu corp dur, o persoană in stare de ebrietate, se poate face puscarie?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Art. 224
Violarea de domiciliu
(1) Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de acestea, fără consimţământul persoanei care le foloseşte, ori refuzul de a le părăsi la cererea acesteia se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) În cazul în care fapta este săvârşită de o persoană înarmată, în timpul nopţii ori prin folosire de calităţi mincinoase, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amenda.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Functie de incadrarea loviturilor (daca sunt in scop de furt se numeste si talharie) este si circumstanta agravanta.

Pentru fapta prevăzută în alin. 1, acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.

| baru a răspuns:

Daca nu.si retrage plangerea, si depinde la a cata fapta penala este invinuitul.

| Simpatic a răspuns:

In speta se poate face puscarie in realitate in schimb in cel mai rau caz se va primi condamnare cu suspendare, doar traim in romania...asta condusa de hoti si mafioti.
Intr-un stat corect daca ai gresit ar trebui sa platesti...