| Smashi a întrebat:

Am lovit pe cineva cu pumnul iar acesta a obtinut 4 zile de ingrijiri medicale de la medicul legist. Care sunt consecintele?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti poate face plangere penala pentru infractiunea de lovire sau alte violente si poti fi pedepsit penal, conform art.193, alin.2 Cod penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| untu a răspuns:

Se pedepseste cu 1-3 luni de inchisoare sau cu o amenda mare! Vezi la www.infolegal.ro

| Smashi explică:

Eu il reclam pe el deoarece inainte cu o seara cineva arunca petarzi iar el ma injura si a aruncat vina pe mine. Am mers sa discut cu el impreuna cu prietena mea dar el a iesit afara cu toporul si nevasta-sa cu spray Nato de ala cu 13 lei..nu am apucat sa le zic nimic ca ea deja ne-a spreiat, am sunat la salvare am mers la spital etc. In cealalta zi m-a oprit pe strada cica sa discutam dupa care m-a prins de mana iar eu l-am lovit crezand ca vrea sa-mi faca ceva, nevasta lui m-a spreiat din nou dar am prind-o si i-am dat si ei un pumn si acum dupa audieri la politie el cere 1000€ pentru impacare. Eu ii reclam pe ei si ei ma reclama pe mine pentru lovire. El are cazierul cam murdar dupa cateva furturi si cativa ani de inchisoare poaate influenta asta decizia finala?