| KiszMy a întrebat:

Dacă echipajul unei ambulanțe sau pompierii pătrund în domiciliul unei persoane, fără acordul acesteia, la solicitarea insistentă a unui colocatar sau membru al familiei, este violare de domiciliu? Dacă nu iese fum din locuință și nici strigăte de ajutor nu se aud, au dreptul să intre?
Menționez că persoana nu se opune acordării de îngrijiri medicale celui care apelează la ambulanță/pompieri, ajutându-l să iasă afară în prag.

4 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Daca persoana pentru care se cere ajutor se afla in dificultate, nu cred ca este violare de domiciliu. de obicei cand acestia vin chemati, intra impreuna cu un vecin doi ca martori.
hai sa-ti dau o spetza : nepoata unei doamne invarsta isi vede bunica cazuta pe pat constienta, dar intr-o stare f. proasta. fata vrea sa sune la salvare, bunica se opune cu insistenta si sustine ca nu vrea la spital, fata apeleaza la vecini, vine ambulanta, "umfla " pe batrana. Era un infarct, a urmat apoi o operatie pe cord revasculare cardiaca, treaba serioasa dar batranii uneori se incapataneaza. Teoretic daca nu se trecea peste vointa batranei, azi i se facea de 7 ani...
Nu stiu daca un echipaj de interventie ar trebui acuzat de violare de domiciliu. adica is ultimii pe care i-as acuza.

| KiszMy explică (pentru Ara997):

Ar trebui să se respecte cu sfințenie declarația persoanei, numai ea poate decide asupra propriului destin iar răspunderea pentru ceea ce declară îi aparține. Nimeni nu are drept asupra vieții altei persoane.

| Ara997 a răspuns (pentru KiszMy):

Da, daca persoana e indeplinateatea facultatilor mintale.
ce te faci cand aceasta nu e?

| pufipo a răspuns:

Nu, nu este violare de domiciu.
Organele statului pot să îţi intre în domiciliu (fără voia ta) când se afla o persoană a cărei viaţă sau integritate fizică este pusă în pericol.
Însă, cum spui tu că stăteai în pragul casei/uşii şi îi aşteptai, îmi e greu să cred că au intrat în casă fără voia ta.