| anonim_4396 a întrebat:

Pentru viza de flotant, este suficient contractul de inchiriere a locuintei? Este contract personal Fara notariat,
contractul este pe termen relativ scurt...
Ce amenzi /sau avertizari se dau?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a primi viza de flotant este suficient sa ai un contract de inchiriere care a fost, in prealabil, INREGISTRAT la Administratia financiara de proprietar.

Amenda poate fi intre 75 si 150 lei in cazul in care locuiesti o perioada mai mare de 30 zile la o anumita adresa si nu ai autocolantul aplicat pe cartea de identitate.( vezi art.43-sanctiuni : http://www.dreptonline.ro/......romani.php )

| anonim_4396 explică (pentru alessia5158):

Deci persoana care a dat-o in chirie nu trebuie sa isi dea acordul macar scris? Daca fac flotantul numai cu contractul persoana care a dat in chirie o sa afle ca am facut flotant pe adresa respectiva? o sa primeasca ceva instiintare?
Cine a dat-o in chirie mi-a spus ca NU TREBUIE FLOTANT,
acum mi-a intervenit o problema la politie, avand legatura si cu domiciliul, Dar oficial locu ce am inchiriat stau putin acolo, periodic numa

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Viza de rezidenta (flotant) trebuie solicitata numai daca locuiesti neintrerupt o perioada mai mare de 30 zile la adresa locuintei inchiriate.
In situatia in care contractul de inchiriere a fost inregistrat de proprietar la Administratia financiara, la Directia de evidenta a persoanelor NU va mai fi nevoie de consimtamantul proprietarului --- cel putin asa este precizat pe portalul directiei jdetene de evidenta a persoanelor Cluj( vezi in "Fisiere - Documente care fac dovada adesei de resedinta "din link : https://www.djepcluj.ro/......-resedinta

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este suficient doar contactul.
Este obligatoriu propietarul in persoana, cu buletinul la el si cu contractul de propietate in mana.
Propietarul semneaza o declaratie in fata ofiterilor de la evidenta populatiei, ca te ia in spatiu pe tine.
Nu are importanta daca contractul este pe o perioada de 2 zile sau 2 ani, este obligatoriu sa treaca prin aceeasi procedura legala, la Evidenta Populatiei, de la Politia.