| 1234568807 a întrebat:

Perioada de preaviz trebuie respectata doar daca angajatorul iti cere chestia asta? Si din cate am inteles, in perioada preavizului muncesti doar jumate de program, e adevarat?

Răspuns Câştigător
| 19flo79 a răspuns:

Lucrezi jumatate din program doar daca angajatorul te da afara.
Daca iti depui tu demisia, in preaviz lucrezi normal, 8 ore/zi
Dar poti pleca mai repede de 20 zile lucratoare ca nu are ce sa iti faca...

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada de preaviz nu trebuie respectata doar daca angajatorul renunta la preaviz, altfel trebuie respectata.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"ART.81.Demisia
  (1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
  (7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv."
Si pe perioada preavizului trebuie sa muncesti cu norma intreaga.

| Vântulalb a răspuns:

Nu e adevarat nimic. Respecti preavizul si lucrezi norma intreaga.

| 1234568807 explică (pentru 19flo79):

In cazul meu e demisia, dar in cazul concedierii, nu inteleg de ce trebuie sa mai respecti preaviz, si din cate am inteles trebuie sa respecti perioada preavizului de 14-20 de zile, altfel angajatorul te poate da in judecata ca nu respecti contractul sau iti poate pata cv-ul, ceea ce te v-a impiedica sa iti gasesti de munca in alta parte

| darrio2007 a răspuns:

In perioada de preaviz lucrezi normal, fara sa ai absente nemotivate.

| darrio2007 a răspuns (pentru 1234568807):

Daca iti dai demisia de comun acord cu angajatorul nu esti obligat sa mai stai in preaviz.

| 19flo79 a răspuns (pentru 1234568807):

Ai dreptul legal sa pleci mai repede, nu esti obligat.
Prin lege nu te poate obliga nimeni sa mergi la munca...
Acum 10 ani nu gaseai de munca si firma era obligata sa te mai tina o luna, acum gasesti usor de munca si ai obligatia sa ramai o luna la munca!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai dat funda unui raspuns gresit. Ioandelasal ti-a raspuns dupa lege si nu l-ai bagat in seama. Vai si amar!

| 19flo79 a răspuns (pentru darrio2007):

Ce se poate intampla daca nu mai mergi la munca?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru 19flo79):

Normal ca nu te poate obliga nimeni sa lucrezi dar angajatorul poate sa-ti desfaca contractul de munca. Conform art. 51 alin. (2) din Codul muncii, contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern sau poate sa nu te plateasca pentru orele lipsa. Deci este esentialmente necesar ca sa vii la munca pe perioada preavizului. La intelegerea ambelor parti nu trebuie sa se execute preavizul si cand iti desface disciplinar. Omul vorbea de preaviz si tu ii spui sa nu mearga la munca in preaviz?

| darrio2007 a răspuns (pentru 19flo79):

8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu își îndeplinește obligațiile asumate prin contractul individual de muncă.

| 19flo79 a răspuns (pentru Salontanul):

Il saruta dulce pe partea abraziva... Nu are ce sa ii faca (punct)

| 1234568807 explică (pentru Salontanul):

Intrebarea mea era daca pot demisiona fara sa respect preavizul, dar din cate am inteles, daca nu respect perioada de preaviz pot fi sanctionat disciplinar, ceea ce ma poate afecta in viitor cand o sa vreau sa ma angajez in alte locuri

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru 19flo79):

Urmatorul patron va vedea desfacerea contractului de munca conform Art. 51 alin (2) si va zice: este o puslama. Si gata.

| 19flo79 a răspuns (pentru Salontanul):

Vorbesti din istorie. Asa ceva nu se mai intampla de mult timp...