| AnaMaria5523 a întrebat:

Am gasit un nou loc de munca, dar trebuie sa incep inainte de terminarea preavizului la locul de munca curent. Daca angajatorul nu vrea sa ma lase fara preaviz, ce pot face?
Ce se poate intampla daca imi depun demisia si pur si simplu nu mai merg la munca?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti face altceva decat sa pleci cu riscul sa-ti fie desfacut contractul individual de munca pe motiv disciplinar, respectiv pentru absente nemotivate.
Acum depinde cum va interpreta noul angajator, nu cred ca multi angajatori au nevoie de angajati indisciplinati.

| cristimihailov a răspuns:

In general se pleaca cu buna intelegere intre parti.

Daca nu se poate, poti incerca sa iei un certificat medical.

| Panamax a răspuns:

Eu nu as angaja pe cineva care nu isi respecta preavizul de unde pleaca.Este un semnal clar ca persoana respectiva nu este serioasa.

| StefanDrg a răspuns:

Am avut vreo 3 locuri de munca de la care am plecat pur si simplu. Fara sa anunț. Fara demisie. Fara preaviz. Fara nimic. Pur si simplu nu m-am mai dus. Nu de întâmplă nimic. Iti desface contractul dupa 3 zile ( 3 absente nemotivate) si iti pot pune '' pată '' in registrul angajaților din România. Adica carte de munca cum era numit înainte. Acea '' pată '' înseamnă ca viitori angajatorii unde vrea sa te angajezi vor vedea ca tu ai plecat de la munca fara preaviz. In rest nu pățești nimic