| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in proba 3 luni avand functia de lucrator comercial. Dupa 1 luna jumate de la angajare, angajatorul imi cere sa imi depun demisia pentru ca nu mai au bani sa plateaca inca un angajat.Nu beneficiez de preaviz pentru ca sunt in perioada de proba. Ar fi mai bine sa ii spun sa ma concedieze sau sa imi depun eu demisia? Nu pot beneficia de somaj deoarece nu am lucrat decat 1 luna jumatate si este necesare minim 12 luni de contributie.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia expusa este cam acelasi lucru, sa demisionezi tu sau sa-ti desfaca angajatorul contractul, cu conditia sa nu o faca pentru motive disciplinare.

| AdelinaC a răspuns:

Poate a fost teapa de la inceput si doar au avut nevoie de un om care sa le lucreze pe gratis perioada asta

| anonima13ana a răspuns:

Dacă semnezi ca vrei sa pleci tu.demisie atunci nu beneficiezi de șomaj. lasa.i pe ei sa te dea afara pentru ca ei nu mai pot sa te tina nu e vina ta si o sa.ti apara alt articol pe lichidare. Oricum in perioada de proba nu exista preaviz.

| ParvuMaria a răspuns (pentru anonima13ana):

Nu pot beneficia de somaj deoarece nu am lucrat decat 1 luna jumatate si este necesare minim 12 luni de contributie la stat.
Si am inteles ca mi.ar fi o piedica pentru mine daca m-ar concedia ei, asa ca ar fi benefic pentru ambele parti ca eu sa demisionez.

| anonima13ana a răspuns (pentru ParvuMaria):

Cum sa fie benefic?
Ei pe decizie trebuie sa scrie motivul real al concedieri altfel ii poti da in judecata. uita.te pe net la articolele cu care poti pleca dintr.o firma si uita.te ce semnezi. În cazul de fata e cam totuna demisie sau concediere pentru ca esti in proba.dar in principiu trebuie atenție si documentare cand iei o hotărâre.multi șefi profită ca angajatii nu stiu exact cum se procedează.