| Rus_Vasile_1948 a întrebat:

Permisul de conducere tip b este valabil pentru a conduce un moped?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu permis de orice categorie, deci inclusiv de cat. B, se poate conduce si mopedul. In acest sens sunt prevederile L.203/2012 (prin care a fost modificat Codul rutier), citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d)permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;"

| TURCUL0001 a răspuns:

Da se poate conduce un moped cu permis auto cat. B, bineinteles, daca stii sa il conduci (mopedul).

| alexutzu26alicante a răspuns:

Da este valabil...conform noului cod rutier se poate circula cu scuterul avand permisul de conducere tip B.