| ALM2000RO a întrebat:

Persoanele care manifestă deviații sexuale (pedofilii, gerontofilii, zoofilii, necrofilii, sado-masochiștii și cei care practică incestul) suferă de boli psihice? Cum dobândesc aceste afecțiuni psihice mai degrabă: în urma unor traume din copilărie, prin transmisie genetică sau prin dereglări ale neurotransmițătorilor în timpul copilăriei sau adolescenței (și dacă da, de ce apar la unii aceste dereglări, adică ce la cauzează?)? Sau sunt cumva mai mulți factori care le determină comportamentul? Putem afirma că suferă și de dereglări hormonale?

Prevede Codul Penal din România pedepse penale pentru aceștia? Dacă da, unde găsesc în CP articolele unde se descriu aceste deviații + pedepsele aferente?

Dacă aș afla că am un prieten bun zoofil (e doar un sceanriu, nu e nimic real), ce ar trebui să fac? Să vorbesc mai întâi cu el și să-l trimit la psiholog / psihiatru sau să încerc să adun dovezi și să-l denunț poliției (în caz că e penal)?

Apropo, se pot trata prin terapie (cu psihologi, cu psihologi clinicieni și cu psihoterapeuți) + tratament medicamentos (sub supravegherea unui medic psihiatru) aceste afecțiuni, aceste deviații?
Sau nu sunt încă suficient de avansate studiile și cercetările medicale în domeniu și deci sunt (momentan) o cauză pierdută acești oameni?

Aștept răspunsuri serioase cu link-uri care trimit la eventuale studii medicale serioase!
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| ALM2000RO explică (pentru dullcat):

Mulțumesc!
Nu știi și dacă se vorbește despre zoofilie, necrofilie în Codul Penal românesc? Sunt curios dacă sunt articole care prevăd și sancțiuni penale (pedepse) pentru astea, deci dacă sunt infracțiuni în România sau dacă nu sunt reglementate încă.
Că de incest și pedofilie știu că sunt prevăzute și e normal și firesc.

De asemenea, copiez acest paragraf din întrebare, poate mă poți ajuta și aici cu un răspuns (cred că nu l-ai observat):
Dacă aș afla că am un prieten bun zoofil (e doar un scenariu, nu e nimic real), ce ar trebui să fac? Să vorbesc mai întâi cu el și să-l trimit la psiholog + psihiatru sau să încerc să adun dovezi și să-l denunț poliției (în caz că e penal)?

| dullcat a răspuns (pentru ALM2000RO):

Nu am gasit mare lucru.
https://lege5.ro/......odul-penal

Ar trebui sa vorbesti cu el mai intai, desi nu cred ca ii schimbi catusi de putin orientarea.

13 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Normal ca insasi deviatia aia este o problema serioasa. Se poate dobandi si din traume, doar din genetica defecta sau ambele.
Uneori se rezolva la terapie, alta data nu.
Insa in nici un caz nu merge vreun tratament.

Nu se stie ce cauzeaza dereglarile din creier care duc la astea. Sado-Masochistii s-ar zice ca din traume ajung asa, la ei in mod special.

Aici e vb de orientare sexuala de fapt ca si la LGBT.
Doar ca la LGBT este okey ca partenerii consimt, sunt majori, e doar o alta normalitate si atat.
Dar deja cand faci rau altora e boala cumva.

Orientarea sexuala nu se trateaza de fapt mai cu nimic. Nu sufera de dereglari hormonale.

Daca un prieten e zoofil, nu ai tu treaba atat timp cat nu te deranjeaza pe tine, il lasi in pace.
Daca forteaza un om, un copil atunci sa-l dai la politie.
Ca ii doare pe politsiti in dos ca el f o gaina, ce sa zic.

La incest depinde, ca acolo daca e atractie intre ei si consimt, asa teoretic daca nu fac copii nu se intampla nimic.
Ca pana la urma legile atractiei sunt aceleasi, de ex daca nu stii ca ala ti-e ruda, merge treaba bine, aici n-ai putea zice neaparat ca e deviatie.
Daca se intampla reciproc sa fie atractie, aia este, atat timp cat nu face rau altora, aia e.
De ex verisorii de grad 2 au voie sa se cupleze.

| Jsjdjdj a răspuns:

Mai nou deviatiile sexuale îs o norma iar dacă comentezi ești făcut "fanatic religios".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Jsjdjdj):

Cine defineste termenul de deviatie? Daca nu face rau celor din jur, care e problema? De exemplu el a adaugat sado-masochistii la lista. A uitat totusi de scatofili. In ambele cazuri, ce fac aia le poate face rau maxim lor si partenerilor. Adulti care fac ce fac de comun acord. Hai atunci sa pedepsim si copchiii aia idioti care isi fac selfies pe tren. Daca nu mor, sa ii trimitem la bulau, psihiatru, samd. Sau aia care asculta metal. Ce naiba, aia e muzica? La psihiatru cu ei, repede!

| Jsjdjdj a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ești sado masochist?))))) Îți place să fi violat si submissive?)))

"Cine defineste termenul de deviatie?" Hehe, mai nou definițiile sunt relative, fiecare crede ce vrea. Adevărul nu exista.

Iar muzica Metal e pentru drogangii comunisti.

Dar pana la urma cât timp deviatii îs principalii care suferă totul este OK. Sau mergem pe teoria marxista cum ca majoritatile îs agresoare și minoritatile "victime"?

| suntserios a răspuns (pentru Jsjdjdj):

Confunzi sexul intre parteneri adulti care isi dau consimtamantul cu lista data mai sus.

Te ai crezut interesant sa pui in aceeasi galeata homosexualii cu pedofilii si necrofilii?

| Jsjdjdj a răspuns (pentru suntserios):

Nu ma cred "interesant". Adevărul e ca o parte din homosexuali îs pedofili. Ironic cum ei vor sa și discute toate problemele de viata fix cu copiii...

| suntserios a răspuns (pentru Jsjdjdj):

Și o parte din heterosexuali sunt pedofili. Și mare parte din preoții catolici sunt pedofili. Undeva bani că nu mă prind.

| Jsjdjdj a răspuns (pentru suntserios):

Preoții catolici îs alta poveste. Ei n au voie sa se căsătorească.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Jsjdjdj):

Votezi cu aur, nu? Foarte frumos, imi plac non-rationamentele tale. Absolut previzibile si plictisitoare raspunsurile tale.
P.S. Nu e nimeni agresor si nimeni victima atita vreme cit nu incearca sa bage pe gitul celorlalti ce le place lor. Eu nu vreau ca manelistii sa se apuce de metal, la fel cum nu vreau nici eu sa imi fie agresate timpanele cu manele in spatiul public. Si nu, nu ma incinta deloc tantalaii care merg cu telefonul scos ascultind metal pe strada.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Jsjdjdj):

La fel cum si o parte din heterosexuali sunt pedofili, o parte din crestini sunt pedofili, o parte din catolici sunt pedofili, si tot asa...

| suntserios a răspuns (pentru Jsjdjdj):

Așa și? Ce dacă nu au voie sa se căsătorească? Asta ii scuza că *** copii?
Tu realizezi că tocmai ai găsit o scuză popilor că sa f.uta copii in timp ce blamezi homosexuali că fac sex consimțit între ei că și adulți?